Zaprawy murarskie przeszły ewolucję


Zaprawy murarskie zwykle kojarzą się z górą piasku przed budową, sitem, wapnem i cementem. A potem murowaniem cegłą po cegle. Materiały ścienne przeszły ewolucję, oprócz cegieł, które obecnie wykorzystuje się sporadycznie, są różnego typu pustaki z ceramiki, silikatu, żużlobetonu, betonu, betonu komórkowego. Ewolucję przeszły też zaprawy murarskie, obok tych tradycyjnych są termoizolacyjne, cienkowarstwowe i specjalne do różnych typów elementów np. klinkieru. Obecnie wystarczy kilkanaście worków zaprawy, aby postawić niewielki dom.

Kreisel 126 MURLEP-B KREISEL murowanie

Do zapraw murarskich zalicza się również tzw. kleje do pustaków gazobetonowych i betonu komórkowego. W ofercie firmy KREISEL są to zaprawy typu MURLEP. Mają one konsystencję kleju do płytek. Nanosi się je też w niewielkiej warstwie, zwykle do 3 mm. Nieznaczna grubość warstwy powoduje, że powstały mur nie ma mostków termicznych, co wpływa na końcową termoizolacyjność otrzymanej przegrody. Nadają się one zarówno do murów wielowarstwowych, jak i jednowarstwowych.

Zaprawy te, podobnie jak tradycyjne, różną się klasą wytrzymałości, np. M5 oraz M10, które zwykle stosuje się w zależności od wytrzymałości pustaka z betonu komórkowego. Zwykle wystarcza marka M5, czyli 5MPa wytrzymałości na ściskanie. Produkty te różnią się też kolorem – te z oznakowaniem B, mają kolor biały (MURLEP-B 126). Niektóre z nich możemy stosować w obniżonych temperaturach powietrza, np. MURLEP-BZ 122 do stosowania w temperaturach od 0˚C. Mają one wczesną odporność na mróz i już po 8 godzinach od wymurowania są odporne na ujemne temperatury powietrza.

Konsystencja zapraw cienkowarstwowych oraz sposób murowania powodują, że ta metoda wykonania ściany jest kilkukrotnie szybsza, niż za pomocą zapraw tradycyjnych. Jest też zdecydowanie bardziej ekonomiczna – przy grubości bloczku 24 cm, ze spoiną pionową, zaprawy MURLEP należy użyć ok. 6 kg na 1m2, a tradycyjnej ok. 50 kg.

Wszystkie zaprawy nadają się nie tylko do wykonywania ścian z betonu komórkowego, ale także z wyrobów silikatowych.

Bartosz Polaczyk
dyrektor techniczny
KREISEL Technika Budowlana

Dodaj komentarz