Zapal znicz pamięci


– To niezwykle ważna i piękna akcja społeczna. Piękne jest to, że dzięki niej coraz większa liczba osób przyłącza się z własnej woli do tego, by pielęgnować pamięć o ofiarach, które pochłonął hitlerowski totalitaryzm. Piękne jest i to, że starają się te wydarzenia z jesieni 1939 roku godnie przeżywać. Cieszy mnie, że lokalne społeczności kultywują pamięć zamordowanych w ramach akcji Tannenberg. W tym roku zapalę dwa znicze: jeden podczas uroczystości w Mosinie, drugi w Śremie. Ważne jest, byśmy my, Wielkopolanie, ale i mieszkańcy innych ziem wcielonych do III Rzeszy wspólnie upamiętnili ofiary reżimu, który tak drastycznie obchodził się z polską ludnością – mówi marszałek Marek Woźniak, patron honorowy akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”.

Po raz piąty zapraszamy do zapalenia znicza pamięci – tym razem w niedzielę 20 października – w miejscach kaźni Polaków na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i przesłania zdjęcia na adres znicz@radiomerkury.pl, które znajdzie się na stronie internetowej Radia. Celem akcji jest przypomnienie dramatycznych losów Polaków, w tym Wielkopolan, pozbawionych przez Niemców nawet tych praw w Warthegau (Kraju Warty), które mieli ich rodacy w Generalnej Guberni. W tym roku eksponowany jest też wątek wielkiej akcji wysiedleń do Generalnego Gubernatorstwa.

„Zapal znicz pamięci” to wspólna akcja pięciu rozgłośni radiowych i pionów edukacyjnych IPN. Zaangażowały się w nią Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Plus w Gdańsku i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak jest tradycyjnie patronem honorowym akcji.

W tym roku wspomnimy takie postaci jak prof. Stanisław Pawłowski, ks. Ksawery Szynalewski, Władysław Klimek, Aleksy Wincenty Rżewski, Józef Skrzek. Więcej o nich i akcji, a także lista miejsc kaźni na http://www.radiomerkury.pl/zapal-znicz-pamiEci-2013.html .

Anna Parzyńska- Paschke

Dodaj komentarz