Zakażenie koronawirusem – co robić, gdzie znaleźć pomoc


Kwarantanna – najważniejsze informacje

Kwarantanna nakładana jest na osoby, które:

  • miały kontakt z zakażonym koronawirusem albo mieszkają z nim (obecnie 7 dni),
  • czekają na wynik testu zleconego przez lekarza (do uzyskania negatywnego wyniku, nie dłużej niż 7 dni)
  • przekraczają granicę RP – dla powracających z państw członkowskich Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz z Turcji – trwa 10 dni (z wyjątkami – szczegóły na stronie gov.pl). Natomiast dla podróżujących z innych części świata – 14 dni (zwalnia tylko negatywny wynik).

Podczas odbywania kwarantanny obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia z domu. Jedynym wyjątkiem jest udanie się na test lub wizytę u lekarza. Przestrzeganie zasad może sprawdzać policja.

Współlokator osoby na kwarantannie nie podlega odseparowaniu. Zaszczepieni oraz ozdrowieńcy, którzy mieszkają z osobą chorą, kończą odosobnienie po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Szczegółowe informacje na temat kwarantanny, wyjątków oraz testów, znajdują się na stronie gov.pl.

Pomoc po COVID-19 

Część osób – zwłaszcza w pełni zaszczepionych (także dawką przypominającą) przechodzi COVID-19 łagodnie. Choroba jednak może na tyle wyniszczyć organizm, że czasami potrzebna jest rehabilitacja. Lista placówek, do których można się zgłosić, znajduje się na stronie: nfz-poznan.pl.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz