Następnie wystarczy czekać na SMS z proponowanym miejscem oraz godziną testu (można je skorygować). Uwaga: jeśli ktoś nie pojedzie na test we wskazanym miejscu i terminie, może skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje kolejka. Listę punktów pobrań można znaleźć na stronie: nfz-poznan.pl/.
- Można też udać się do apteki i tam wykonać test antygenowy. W Poznaniu można to zrobić w trzech placówkach (stan na 1 lutego). Lista aptek, w których można to zrobić, znajduje się na stronie: pacjent.gov.pl/.
Test – i co dalej?
Wynik swojego testu można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta, na stronie: pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta.
- Osoby, których test okazał się pozytywny, są objęte obowiązkową izolacją. ZUS sam powinien udostępnić tę informację pracodawcy. Więcej szczegółów o tym, jak długo trwa izolacja, można znaleźć na stronie: gov.pl/web/koronawirus/.
- Jeśli nie wystąpiły objawy choroby, a istniała możliwość zakażenia, należy regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Zwłaszcza mierzyć temperaturę oraz zwrócić uwagę na symptomy grypopodobne, takie jak złe samopoczucie, bóle mięśniowe, katar czy kaszel.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli test okazał się pozytywny, WHO zaleca, by obserwować się pod kątem ewentualnych objawów przez 14 dni. W tym czasie warto odpoczywać, nawadniać organizm i regularnie wietrzyć pomieszczenia.