Zakażenie koronawirusem – co robić, gdzie znaleźć pomoc


– Zakażenia tym wariantem są nieco łagodniejsze tylko u osób zaszczepionych. Natomiast u osób niezaszczepionych przebieg jest bardzo agresywny z szybko narastającą niewydolnością oddechową wymagającą podłączenia do respiratora albo z rozwojem ciężkiej postaci sepsy – przyznaje profesor Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu im. J. Strusia. – Nadal jednak mamy do czynienia z groźnym wirusem, dlatego nie należy lekceważyć objawów takich jak: ból gardła, kaszel, katar, silne bóle głowy, gorączka czy bóle mięśni i stawów, które w pierwszym etapie mogą być błędnie utożsamiane ze zwykłym przeziębieniem.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym – zwłaszcza w sytuacji, gdy miało się kontakt z osobą zakażoną. Jeśli będzie podejrzewał zakażenie koronawirusem, może skierować pacjenta na test.

Gdzie i jak zrobić test?

Każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, powinien wykonać odpowiedni test. Sposobów na to jest kilka:

  • Skierowanie na test PCR może wystawić lekarz rodzinny – w tym celu należy skontaktować się ze swoją przychodnią.
  • Prostsza opcja to skierowanie na test PCR wystawione online. Aby je otrzymać, wystarczy wejść na stronę: gov.pl/web/koronawirus/ i odpowiedzieć na zadane tam pytania. Następnie wybrać jeden z dwóch wariantów postępowania:
    • „zlecenie online” – wówczas należy zalogować się przez profil zaufany i wysłać zgłoszenie. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny.
    • „zlecenie przez konsultanta” – z osobami, które wybiorą tę opcję, skontaktuje się konsultant, który wystawi zlecenie na test podczas rozmowy. Konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00 (również w weekendy i święta). Formularze złożone po godz. 18.00 są obsługiwane kolejnego dnia lub później.
Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz