Zabezpieczono unikatowe atlasy Biblioteki Raczyńskich


– Ze względu na swoją wartość, wśród nich są unikaty na skalę światową, Atlasy są zamknięte w sejfach, w temperaturze około 16 stopni Celsjusza i przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Dostęp do cennych zbiorów będą mieli jedynie badacze – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Zbiory po konserwacji powinny przetrwać w dobrym stanie kolejne kilkaset lat.

Wśród poddanych konserwacji atlasów znajdują się m.in.:

Civitatum aliquot insignarum et locorum magis munitorum exacta delineatio z 1574 r. – wydany w Wenecji przez rysownika i księgarza Donato Bertellego (1558-1592). To najstarszy atlas historyczny w zbiorach Biblioteki Raczyńskich, tematycznie związany z wojną turecko-wenecką, prowadzoną w latach 1570-1573. Kilkadziesiąt map składających się na atlas przedstawia głównie wyspy położone we wschodniej części Morza Śródziemnego i ufortyfikowane nadbrzeżne miasta, nieraz z obrazem toczących się pod nimi działań wojennych.
Das fȕnffte Theil des Groβen Atlantis welches begreiffet die Wasser-Welt z 1652 r. To atlas wydany przez słynnego niderlandzkiego kartografa Johannesa Janssoniusa (1596-1664). Jest dość rzadko spotykanym w bibliotekach tzw. atlasem morskim, służącym pomocą w żeglowaniu i nawigacji. Zawiera bardzo dekoracyjne, ręcznie kolorowane mapy prezentujące znane ówcześnie morza i oceany oraz ich linię brzegową. Wśród map znajduje się m.in. mapa Morza Bałtyckiego z zaznaczonymi większymi portami i ukształtowaniem wybrzeża.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz