Duże zmiany w komunikacji tramwajowej czekają pasażerów przez cały tydzień od 15 do 21 listopada w centrum Poznania. Z powodu montażu sieci trakcyjnej na Kaponierze zmieniło trasy aż 10 linii tramwajowych.
Czytaj także: Zmiana tras tramwajów linii numer 6, 12 i 18 oraz 3 – kliknij tutaj.
Utworzona zostanie nowa linia 23, a linia 19 zostanie w tym czasie zawieszona. Pojadą też autobusy za tramwaj, tzw. linia T-14. Będą to prawdopodobnie ostatnie tak duże zawirowania w komunikacji miejskiej w centrum miasta. Wiążą się one z przywróceniem do ruchu tramwajów Kaponiery we wszystkich kierunkach, a więc także z przejazdem w stronę ulicy Święty Marcin i odwrotnie. Ma to nastąpić – według zapowiedzi urzędników z PIM, nadzorujących budowę Kaponiery, w połowie grudnia 2015 r. Cała zaś Kaponiera dla ruchu pieszego i samochodowego miałaby być zakończona (po przesunięciu kolejnego, siódmego już terminu od momentu jej remontu w sierpniu 2012 r.) we wrześniu 2016 r. Ostatni termin – przypomnijmy – wyznaczony był na listopad br. A więc nadzwyczaj cierpliwi poznaniacy na finalizację remontu tego szczególnie ważnego dla Poznania komunikacyjnego miejsca nie doczekali się w tym roku.
Oto szczegółowe informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej od 15 do 21 listopada związane z Kaponierą przekazane przez ZTM w Poznaniu.
Zmiany obejmą 10 linii tramwajowych oznaczonych numerami: 3, 5, 8, 10, 11, 13, 15, 17, 18 i 27, uruchomiona zostanie nowa linia tramwajowa nr 23, zawieszone zostanie funkcjonowanie linii nr 19 (poniżej szczegółowy przebieg tras).
Dodatkową zmianą będzie zamknięcie dolnego odcinka PST w dniach 15 i 16 listopada, po godzinie 19.00 z uwagi na prowadzenie modernizacji mostu Uniwersyteckiego, co wpłynie na:
- zawieszenie funkcjonowania linii nr 14 i 15,
- skierowanie objazdem przez Śródmieście (przez most Teatralny, ulicę Fredry, Marcinkowskiego i Strzelecką) tramwajów na liniach 10 i 12 (w obu kierunkach),
- uruchomienie autobusu „za tramwaj” T14 z częstotliwością kursowania co około 7-8 minut, na trasie:
DWORZEC ZACHODNI – Głogowska – Roosevelta – Bukowska – Zeylanda – Mickiewicza – Dąbrowskiego – MOST TEATRALNY – Roosevelta – Głogowska – DWORZEC ZACHODNI
- wydłużenie kursowania na linii nr 20 do godziny 22.40,
- wydłużenie kursowania na linii nr 23 do godziny 23.00
Przebieg zmienionych tras linii tramwajowych 15-21 listopada z uwagi na montaż sieci trakcyjnej w rejonie ronda Kaponiera (tłustym drukiem zaznaczono zmienione fragmenty tras):
Linia nr 3
WILCZAK – Winogrady – Pułaskiego – Fredry – pl. C. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Wyszyńskiego – Podwale – ZAWADY
Linia nr 5
STOMIL – Starołęcka – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Trasa Kórnicka – Kórnicka – Mostowa – Podgórna – Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – Roosevelta – Pułaskiego – Winogrady – Murawa – Al. Solidarności – POŁABSKA
Linia nr 8
MIŁOSTOWO – Wyszyńskiego – Małe Garbary – pl. Wielkopolski – pl. Ratajskiego – Fredry – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – ZEYLANDA
Linia nr 10
DĘBIEC – 28 Czerwca 1956r. – Wierzbięcice – Matyi – Głogowska – trasa PST –
OS. SOBIESKIEGO
UWAGA! Trasa w dniach 15 i 16 listopada od godziny 19.00:
DĘBIEC – 28 Czerwca 1956r. – Wierzbięcice – Królowej Jadwigi – Strzelecka –
Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO
Linia nr 11
STAROŁĘKA – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Grunwaldzka – JUNIKOWO
Linia nr 12
STAROŁĘKA – Starołęcka – Zamenhofa – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Głogowska – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO
UWAGA! Trasa w dniach 15 i 16 listopada od godziny 19.00:
STAROŁĘKA – Starołęcka – Zamenhofa – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – Roosevelta – trasa PST –
OS. SOBIESKIEGO
Linia nr 13
STAROŁĘKA – Zamenhofa – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Podgórna – Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – Roosevelta – Pułaskiego – al. Wielkopolska – Małopolska – Wołyńska – Winiarska – os. Winiary – Witosa – Bronowa – PIĄTKOWSKA
Linia nr 14
GÓRCZYN – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO
UWAGA! W dniach 15 i 16 listopada od godziny 19.00: linia zawieszona
Linia nr 15
BUDZISZYŃSKA/JUNIKOWO – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – Głogowska – dolna trasa PST – OS. SOBIESKIEGO
UWAGA! W dniach 15 i 16 listopada od godziny 19.00: linia zawieszona
Linia nr 17
STAROŁĘKA – Starołęcka – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Trasa Kórnicka – Jana Pawła II – Wyszyńskiego – Małe Garbary – pl. Wielkopolski – pl. Ratajskiego – Fredry – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – ZEYLANDA
Linia nr 18
FRANOWO – Szwajcarska – Piaśnicka – Trasa Kórnicka – Jana Pawła II – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Głogowska – GÓRCZYN
Linia nr 19 – linia zawieszona
Linia nr 20
- SOBIESKIEGO – PST – most Teatralny – Gwarna – Marcinkowskiego – Strzelecka – Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Jana Pawła II – most św. Rocha – Mostowa – Podgórna – Marcinkowskiego – pl. Wolności – Fredry – most Teatralny – OS. SOBIESKIEGO
UWAGA! W dniach 15 i 16 listopada kursowanie przedłużone do godziny 22.40 (kursy co 20 minut)
Linia nr 23 – nowa linia
GÓRCZYN – Głogowska – Roosevelta – Grunwaldzka – JUNIKOWO
Kursy w godzinach od 6.00 do 19.00 (częstotliwość co 20 minut)
UWAGA! W dniach 15 i 16 listopada kursowanie przedłużone do godziny 23.00 (częstotliwość co 20 minut)
GÓRCZYN – Głogowska – Roosevelta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA
Linia nr 27
ZAWADY – Podwale – Jana Pawła II – Zamenhofa – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – Matyi – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC
Linia nr T14
DWORZEC ZACHODNI – Głogowska – Roosevelta – Bukowska – Zeylanda – Mickiewicza – Dąbrowskiego – MOST TEATRALNY – Roosevelta – Głogowska – DWORZEC ZACHODNI
UWAGA! Kursy tylko w dniach 15 i 16 listopada w godzinach od 19.00 do 22.40 (kursy co OKOŁO 7-8 minut)
Przepraszamy pasażerów za niedogodności związane ze zmianami.
Oprac. AŚ
Zdjęcie: Andrzej Świątek