XVI edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” w niedzielę


Już po raz szesnasty wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospolitej, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Uroczyste rozpoczęcie akcji w niedzielę, 20 października o godz. 11:00 w do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII.

Chcąc pozbawić naród polski przywódców oraz możliwości tworzenia ruchu oporu, Niemcy metodycznie, głównie na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jesienią 1939 r. zaczęli mordować przedstawicieli lokalnych warstw przywódczych. W przeprowadzonych wówczas setkach publicznych i tajnych egzekucji, rozstrzelani zostali  Powstańcy Wielkopolscy i Śląscy. Jednym z nich był tegoroczny bohater akcji Leon Prauziński, powstaniec wielkopolski i artysta.

Likwidowani byli także polscy urzędnicy, nauczycieli, księża, działacze polityczni i społeczni, przedstawiciele ziemiaństwa, związków i stowarzyszeń patriotycznych. Zginęli tylko dlatego, że w wolnej Polsce pełnili role przywódcze.

Część z nich rozstrzelano jako zakładników na głównych placach polskich miast i miasteczek. Innych wywożono z niemieckich więzień w „nieznanym kierunku” i rozstrzeliwano w sposób tajny nad dołami śmierci, głównie w lasach. Ich doczesnych szczątków nierzadko szukamy do dnia dzisiejszego. Do największych niemieckich zbrodni w 1939 r. doszło na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Wielkopolsce, ziemi łódzkiej i Górnym Śląsku. Listy miejsc pamięci dostępne poniżej.

– Wspólnie przypomnijmy, że o Nich pamiętamy. O tych, którzy mają swój grób, tablicę z imieniem i nazwiskiem, ale również i o tych, którzy leżą w bezimiennych, masowych mogiłach, celowo oddalonych od skupisk ludzkich. Zrób zdjęcie dokumentujące akcję i prześlij je na adres zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl . 20 października 2024 r. zachęcamy do indywidualnych upamiętnień, a także do włączenia się w tegoroczną akcję muzeów regionalnych, władz samorządowych, przedstawicieli stowarzyszeń, mediów, nauczycieli wraz z uczniami oraz drużyn harcerskich. W Poznaniu zapraszamy do uroczystego zapalenia zniczy w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII  o godz. 11.00 – informuje koordynatorka ogólnopolskiej akcji „Zapal znicz pamięci” pani Marta Szczesiak-Ślusarek.

Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi i Katowicach oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Celem akcji jest upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej.

Finał XVI edycji akcji uświetni przedpremierowy pokaz filmu w reż. Anny Piasek „Powstaniec. Historia Leona Prauzińskiego”. Informacje o projekcjach filmu w wybranych miastach dostępne są na stronie głównej IPN i stronach oddziałowych IPN.

Zachęcamy do zapoznania się z wystawą biograficzną elementarną w wersji online o Leonie Prauzińskim autorstwa Marcina Podemskiego oraz wystawą elementarną o Niemieckiej operacji „Tannenberg” w Polsce autorstwa Tomasza Cieślaka.

Więcej informacji na stronie internetowej www.poznan.ipn.gov.pl

 

Dodaj komentarz