Wystawa poświęcona wyjątkowym kobietom


– Miło spotkać się z Państwem w takich okolicznościach. Pierwszy portret, jaki miałam znajdował się w świetlicy statku Poznań, którego byłam matką chrzestną. Byłam zdziwiona, że ktoś go tam przemycił. Drugi portret mam w gabinecie naszego prezydenta, Jacka Jaśkowiaka. Panie prezydencie, dziękuję za ten honor. Trzeci to właśnie ta wystawa, zrobiona ręką artystki – wspominała podczas wernisażu Aleksandra Banasiak.

– Jestem zafascynowana spisywaniem losów kobiet, które wytaczały drogę – pokazując, że jest ona możliwa. Losy Aleksandry Banasiak były tak fascynujące, że nie można było czekać z ich przedstawieniem do powstania książki – zdradzała genezę wystawy Katarzyna Dworaczyk.

– W 2018 roku Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę, mówiącą, że wszystkie nowe ulice i place, nazywane na cześć postaci historycznych, będą poświęcone kobietom. Dzięki temu przybyło nam w mieście 26 ulic, rond i placów, które znacznie podwyższyły tzw. współczynnik feminizacji Poznania. Za to dostaliśmy wyróżnienie Komisji Europejskiej. Akcja kobiety na pomniki to kontynuacja tej inicjatywy. Takie przedsięwzięcia mogą być realizowane dzięki wrażliwości wielu wydziałów urzędu miasta oraz konsekwencji prezentowanej przez radę miasta – podkreśla Marta Mazurek.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz