Wystawa nowych narzędzi tortur (ZDJĘCIA)


W drugiej strefie „To tylko awatary” można zobaczyć prawdziwe historie ludzi, którzy stali się ofiarami mowy nienawiści. To m.in. wolontariuszka wspierająca działania na rzecz ofiar wojny w Syrii, która otrzymywała przemocowe wiadomości czy 20-letnia muzułmanka, regularnie atakowania nie tylko w internecie. Jest też imam muzułmańskiej wspólnoty w Poznaniu, hejtowany na tle religijnym i rasowym.

Trzecia strefa komunikuje „Hejt Boli #NIEPOZWALAM” – i to w niej można dowiedzieć się, jak radzić sobie z hejtem w sieci, a także wziąć udział w sprzeciwie wobec internetowej przemocy.

– To kolejna akcja, którą miasto Poznań walczy z mową nienawiści – podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta. – Nie zgadzamy się na hejt w przestrzeni publicznej i w internecie. Słowa używane w przestrzeni wirtualnej mogą wyrządzać bardzo realną krzywdę -wystawa dobitnie to uświadamia. Dlatego każdy z nas powinien szybko reagować na każdy przejaw hejtu. To nie jest trudne: czasem wystarczy nie lajkować i nie udostępniać obraźliwych komentarzy i wyrażać swoje poglądy tak, by nie ranić uczuć innych osób.

W tej strefie można poznać konkretne statystyki dotyczące problemu hejtu w sieci. Można też zabrać do domu ulotki z informacją jak radzić sobie z mową nienawiści – w trzech krokach.

Krok 1. ,,Nie hejtuj” _ przypomina, że słowa, które w czyimś przekonaniu są tylko

konstruktywną krytyką, dla innych mogą być źródłem cierpienia. Dlatego warto powstrzymać się od obrażania i wyrażać swoje opinie z poszanowaniem poglądów innych osób.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz