Wystawa „1886-2016 | Mistrz Przesławski”


Książka od najdawniejszych czasów była szczególnym elementem życia ludzi. Wystawa, której wernisaż nastąpi 11 kwietnia w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu przypomni postać wybitnego introligatora-artysty Józefa Przesławskiego. Patronat objął „Nasz Głos Poznański”.

Przesławski Józef Przesławski

Aktualnie w Poznaniu działa niewielu introligatorów, a jeszcze przed II Wojną Światową było ich kilkudziesięciu. Na wystawie będzie można poznać życie i dokonania jednego z najwybitniejszych rzemieślników tamtych czasów – Józefa Przesławskiego. Był on nie tylko rzemieślnikiem – artystą, ale także społecznikiem. Angażował się w wiele działań dla dobra środowiska lokalnego. Był założycielem Cechu Introligatorów w Poznaniu w 1929 roku, działał w Stronnictwie Narodowym, a także został wybrany na Radnego Miejskiego Miasta Poznania w 1938 roku. Za swoją pracę został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Przypadającą w tym roku 130. rocznicę urodzin postanowił uczcić jego prawnuk Karol Przesławski organizując wystawę prezentującą jego życie oraz działalność. Wsparcia udzieliła: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe, które udostępniło ciekawe zdjęcia Poznania ze swoich zasobów. Wystawę patronatem honorowym objęli: wojewoda wielkopolski, prezydent miasta Poznania, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Relacje z wydarzenia zapewniają: Radio Merkury, Radio Emaus, Przewodnik katolicki oraz Nasz Głos Poznański.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 11 kwietnia z udziałem gości honorowych oraz środowiska rzemieślniczego. Zapraszamy wszystkich serdecznie do zobaczenia wystawy „1886-2016 | Mistrz Przesławski” – 12-29 kwietnia w budynku Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

 

Dodaj komentarz