Wystartował #FakeHunter Challenge PAP: internauci tropią fejki o szczepionkach


„Warto uruchomić wewnętrzna lampkę alarmowa, ten pierwiastek sceptycyzmu i zacząć weryfikować informacje samodzielnie, np. sprawdzając, czy ta informacja nie została już zweryfikowana przez ekspertów czy serwisy typu #Fake Hunter” – mówił Piotr Rzymski.

Jednym z gości specjalnych PAP podczas #FakeHunter Challenge/Szczepienia był prof. Cyrille Cohen, immunolog z Uniwersytetu Bar Ilan w Tel Awiwie i doradca rządu izraelskiego ds. szczepień. Według niego, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w tym przede wszystkim ekspertów medycznych, fake newsy na temat szczepień tracą znaczenie i siłę oddziaływania na społeczeństwo.

Jego zdaniem, wśród fake newsów najgroźniejsze były treści opierające się na kłamliwych twierdzeniach, że szczepienia powodują bezpłodność lub poronienia oraz że zawarte w szczepionce tzw. białko kolcowe (czyli białko S, z którego zbudowane są kolce wirusa SARS-CoV-2), jest w rzeczywistości aktywnym wirusem i szczepienie równa się zakażeniu. Znacznie mniejszy wpływ na decyzje wywarły twierdzenia w stylu: „szczepionki zawierają mikrochipy Billa Gatesa”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz