Wypłata zasiłku chorobowego – o czym należy pamiętać?


Ubezpieczonemu pracownikowi przysługuje prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Tego rodzaju świadczenie obejmuje osobę, która w wyniku wypadku lub choroby stała się niezdolna do wykonywania pracy. Ile wynosi i jak długo obowiązuje świadczenie chorobowe? Co wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku? Te i inne, potrzebne informacje znajdziesz w poniższym artykule!

Wypłata zasilku chorobowego - o czym nalezy pamietac?

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

O wypłacenie zasiłku chorobowego może ubiegać się ten, kto jest objęty w ZUS obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Dobrowolnie podlegają mu ci, którzy opłacają składki ZUS. Kto więc jest zobowiązany z niego skorzystać? Oto wybrane grupy:

– członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

– pracownicy (z wyjątkiem sędziów i prokuratorów)

– zleceniobiorcy, którzy zawarli umowę ze swoim lub innym pracodawcą (w tym przypadku należy jednak pracować na rzecz swojego pracodawcy),

– osoby pełniące służbę zastępczą.

Jak zaznacza adwokat Bartłomiej Markiewicz z kancelarii adwokackiej z Poznania (https://smadwokaci.pl/), podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego jest dostarczone zwolnienie lekarskie. To warunek niezbędny, a samo zwolnienie należy przekazać pracodawcy od razu po wizycie lekarskiej. Zanim zostaniemy objęci zasiłkiem chorobowym, przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe. Prawo korzystania z niego obejmuje okres 33 dni lub 14 dni. Dalszymi wypłatami zajmuje się ZUS i wtedy dopiero można mówić o korzystaniu z zasiłku chorobowego. Warto więc pamiętać o różnicach między dwoma świadczeniami.

Komu przysluguje zasilek chorobowy?

Okres wypłaty zasiłku chorobowego

W przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy w czasie ciąży, zasiłek chorobowy można pobierać nie dłużej niż przez 270 dni. W innej sytuacji powinien być wypłacany maksymalnie przez okres 182 dni. Ważne też, by pamiętać o możliwości przyznania nowego okresu zasiłkowego. Jest to możliwe, gdy po przerwie od uznania niezdolności do pracy dojdzie ponownie do jej stwierdzenia z innej przyczyny. Oprócz tego należy pamiętać, że ten rodzaj świadczenia nalicza się po tzw. okresie wyczekiwania. Obejmuje on okres od momentu rozpoczęcia pracy i opłacania składek. Może wynosić 30 dni lub 90 dni.

Zasiłek chorobowy – ile wynosi?

Świadczenie jest wypłacane co miesiąc od momentu przejścia na zwolnienie chorobowe. Zajmuje się tym albo pracodawca, albo ZUS. Należy jednak pamiętać, że otrzymywane z zasiłku pieniądze, nie będą równały się wielkości naszego wynagrodzenia w pracy. Jest to jednak rodzaj pewnej rekompensaty, a sama pensja ma znaczenie przy obliczaniu wysokości zasiłku. W ten sposób zatrudnionemu może przypaść:

– 70% podstawy wymiaru – naliczane podczas pobytu pracownika w szpitalu,

– 80% podstawy wymiaru – to standardowa kwota zasiłku chorobowego,

– 100% podstawy wymiaru – dotyczy m.in. kobiet w ciąży przebywających w szpitalu.

Co wchodzi w skład podstawy wymiaru zasiłku?

Z wysokości świadczenia chorobowego należy wykluczyć te czynniki, które są niezależne od oceny pracownika i otrzymywane mimo braku zdolności do wykonywania pracy. Z kolei na podstawę wymiaru zasiłku składają się następujące elementy:

– dodatki funkcyjne i stażowe,

– płaca zasadnicza,

– premie i nagrody,

– wynagrodzenie urlopowe,

– nadgodziny i nocne godziny w pracy.

W jakich przypadkach wypłata zasiłku nie przysługuje?

W czasie zwolnienia lekarskiego, gdy zatrudniony korzysta z prawa do wynagrodzenia, nie jest on objęty zasiłkiem chorobowym. Warto jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji wartość pensji jest wliczana do okresu zasiłkowego. Kiedy jeszcze otrzymanie świadczenia nie jest możliwe? Dotyczy to m.in.: bezpłatnego urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub pozbawienia wolności i sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie zostanie wykorzystane w niewłaściwy sposób.

Dodaj komentarz