Wypadek zdarza się każdemu, co wtedy zrobić?


Przysłowie głosi, że „wypadki chodzą po ludziach”, a z pewnością „po kierowcach”. Statystycznie wszystkich. Wypadek zdarza się każdemu, ale pozostaje pytanie: co wtedy zrobić? Odpowiedź na nie znajdziesz w tekście.

naszglospoznanski.pl(22)

  1. Wypadki się zdarzają

Nikt ich nie planuje, ale zdarzają się każdemu – wypadki na drogach. Czasami zwykłe incydenty, lekkie otarcie lub drobne wgniecenie, a innym razem poważna stłuczka i samochód do kasacji. Niestety, śmierć również zbiera swoje żniwo – przez przypadek, warunki pogodowe, nieuwagę, zuchwałość nierozsądnych i lekkomyślnych kierowców. Takie są polskie drogi, ale nie należy się ich bać na wyrost. Przed częścią finansowych skutków kraks drogowych chroni poszkodowanych obowiązkowe ubezpieczenie OC. Gwarantowane odszkodowanie pozwala na przynajmniej częściowe zapomnienie o stresogennej sytuacji. Zastanawiasz się, jak otrzymać odszkodowanie po wypadku? Przede wszystkim musisz podjąć szereg racjonalnych czynności gwarantujących bezpieczeństwo uczestników wypadku i ułatwiających późniejsze dochodzenie odszkodowania.

  1. Po wypadku – krok po kroku
  • Jeżeli doszło do wypadku, pojazdy powinny pozostać na swoim miejscu, jednak konieczne jest ich oznaczenie w taki sposób, by nadjeżdżające samochody mogły uniknąć kolejnej stłuczki. Właśnie po to obowiązkowo jeździmy z trójkątem ostrzegawczym, który powinien stać 100 metrów od samochodu na autostradzie lub drodze ekspresowej, od 30 do 50 metrów na zwykłej drodze poza terenem zabudowanym oraz bezpośrednio za autem na terenie zabudowanym. Jeśli to możliwe, włącz światła awaryjne.
  • Jeżeli wskutek wypadku ucierpieli ludzie, potrzebna będzie interwencja – zapewnienie bezpieczeństwa, podstawowe czynności ratujące życie oraz telefon po odpowiednie służby.
  • Telefon na policję jest konieczny szczególnie w przypadku problemów ze sprawcami wypadku, uszkodzeniem cudzego lub publicznego mienia itd. Policjanci powinni rozstrzygnąć i zaprotokołować spór o to, kto był sprawcą kolizji lub stłuczki, jeżeli żadna ze stron nie chce przyznać się do winy.
  • Razem z innymi uczestnikami zdarzenia spisz oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Warto mieć przy sobie powszechnie dostępny wzór. Ubezpieczyciel będzie oczekiwał zdjęć miejsca wypadku oraz uszkodzeń. Zrób je dokładnie, z każdej strony pojazdu, starając się o precyzję i wysoką jakość.
  1. Odszkodowanie

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wypracowuje własne procedury. Niektórzy przysyłają agentów, innym wystarczą przesłane zdjęcia lub wypełniony formularz, rozmowa telefoniczna. BLS – bezpośrednia likwidacja szkód – ułatwia całą procedurę, gdyż towarzystwo, które oferuje taką możliwość, we własnym zakresie rozwiązuje całą sprawę i nie musisz kontaktować się z firmą, w której ubezpieczył się sprawca wypadku. Czasem dopiero wizyta rzeczoznawcy uruchamia proces przelewania pieniędzy. Możesz wybrać naprawę lub ekwiwalent pieniężny.

Zawsze warto wybierać sprawdzone firmy ubezpieczeniowe. Takie narzędzia jak OC Kalkulator Najtaniej u Agenta ułatwiają przeliczenie, ile kosztuje profesjonalne i przyjazne ubezpieczenie motoryzacyjne.

1 komentarz

  1. Konrad pisze:

    Korzystanie z porównywarki OC daje dużą szanse na znalezienie tańszego OC. Po co przepłacać skoro można kupić oc tańsze np.: o 200zł?

Dodaj komentarz