Wypadek przy pracy. Sprawdź, kiedy należy Ci się odszkodowanie


Do wypadku przy pracy może dojść właściwie na każdym stanowisku. Dlatego ważne jest, by znać prawne aspekty towarzyszące nieszczęśliwym zdarzeniom i wiedzieć, kiedy można liczyć na odszkodowanie od pracodawcy. Taką rekompensatę wypłaca ZUS, chociaż istnieją sytuacje, kiedy dodatkowo to pracodawca jest zmuszony ją wypłacić. Poniższy artykuł podpowie, kiedy możemy spodziewać się większego odszkodowania.

Odpowiedzialność za wypadek: to od niej zależy wypłata odszkodowania

Czym jest wypadek przy pracy? Według przepisów prawnych określa się tak zdarzenie, które miało miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych bezpośrednio w miejscu pracy lub poza nim, a także w czasie drogi do pracy i z niej. Warto wspomnieć, że tej regulacji podlegają również zadania wykonywane na rzecz firmy, ale niewynikające z bezpośredniego polecenia przełożonego. Jeżeli pracownikowi podczas postępowania zgodnie z powyższymi regułami zdarzy się sytuacja, która odbije się na jego zdrowiu, może starać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS-u. Dodatkowa rekompensata od pracodawcy należy się wtedy, gdy otrzymane z ZUS pieniądze nie są w stanie pokryć całkowitych kosztów leczenia, rehabilitacji i wszelkiej szkody, której przyczyną był wypadek.

Jeśli incydent wydarzył się z winy pracodawcy (na przykład przez nieprzestrzeganie zasad BHP), najpierw należy postarać się o sporządzenie protokołu BHP ze zdarzenia. Znajdujący się tam opis wypadku powinien być rzetelny i szczegółowy, a w przypadku niezgodności można zgłosić zastrzeżenie. Konieczna będzie także dokumentacja lekarska oraz dowody na to, że zajście miało miejsce podczas wykonywania obowiązków pracowniczych.

Poszkodowanemu pracownikowi przysługuje kilka świadczeń za wypadek

W zależności od charakteru zdarzenia i jego skutków, można ubiegać się o różne rodzaje rekompensaty za poniesione straty. Istnieje sześć wariantów wypłacanych odszkodowań:

– zasiłek chorobowy: najczęściej spotykany jako rezultat wypadku przy pracy, wynika z niezdolności do pełnienia obowiązków służbowych;

– świadczenie rehabilitacyjne: obowiązuje, jeśli po upływie zasądzonego czasu na wypłatę zasiłku chorobowego pracownik nadal wykazuje niezdolność do pracy;

– zasiłek wyrównawczy: w przypadku, jeśli na skutek trwałej utraty sprawności wynagrodzenie zostało obniżone;

jednorazowe odszkodowanie: jeżeli ubytek na zdrowiu jest stały albo długotrwały;

– renta z tytułu niezdolności do pracy: jest wypłacana wtedy, gdy pracownik z powodu wypadku utracił zdolność wykonywania obowiązków służbowych;

– renta szkoleniowa: jeśli pracownik na skutek zdarzenia nie może podjąć pracy na dotychczasowym stanowisku i musi zostać przekwalifikowany.

Wypadek z winy pracownika nie podlega odszkodowaniu

Za incydent przy pracy, w wyniku którego pracownik poniósł uszczerbek na zdrowiu, nie zawsze winę ponosi pracodawca. Jeżeli na przykład zatrudniony nie stosował się do zasad bezpieczeństwa, czy reguł zachowania zdrowia i życia, nie przysługuje mu niemal żadna z wyżej wymienionych rekompensat. Zachowuje on jedynie prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli więc wiemy, że wypadek przy pracy nie wydarzył się z naszej winy, warto poprosić o pomoc specjalistów, takich jak firma Codex. Pomogą nam przy dopełnianiu formalności, ustalaniu odpowiedzialności oraz zapewnią obecność doświadczonego negocjatora i indywidualnego doradcy.

Dodaj komentarz