Wykaszarka spalinowa do domu


Wykaszarka, czyli kosa mechaniczna, jest urządzeniem, które łączy w sobie manewrowość podkaszarki i moc dużej kosiarki. Służy przede wszystkim do wycinania roślin w miejscach, w których albo nie prowadzi się regularnej pielęgnacji, albo gdzie bardzo duży udział mają gatunki o twardych łodygach.

Kryteria wyboru

Zastanawiając się nad tym, jaka kosa do ogrodu sprawdzi się najlepiej, trzeba przyjrzeć się kilku czynnikom.

  • Napęd elektryczny lub spalinowy. Napęd elektryczny jest cichszy, ale takie urządzenie ma mniejszą moc, wystarczającą jedynie do współpracy z głowicami żyłkowymi. Kosa spalinowa jest urządzeniem potężniejszym, bardziej wytrzymałym, które może pracować na głowicach ze sztywnymi nożami, które lepiej radzą sobie z trudniejszymi zadaniami.
  • Moc silnika. Jest ważna przede wszystkim jako wskazówka dotycząca jakości i możliwych zastosowań, ponieważ to tylko wartość nominalna i nie zawsze przekłada się wprost na wydajność. Zasadniczo jednak mocniejszy silnik ma większą żywotność i elastyczność niż jednostka napędowa o niedużej mocy.
  • Wał. Wał elastyczny może być połączony wyłącznie z głowicą żyłkową, a wał sztywny dodatkowo także z głowicami z tarczą zębatą lub nożami. Pierwszy wariant jest nieco łatwiejszy w prowadzeniu i lżejszy, ale żyłką nie można ściąć grubszych łodyg.
  • Ergonomia. To ważne kryterium wyboru, ponieważ nawet krótka praca wykaszarką może powodować dyskomfort – szczególnie spalinowe kosy są ciężkie i niewygodne, dlatego ergonomiczny uchwyt i pasy podtrzymujące są tak ważne. Poza tym na ergonomię mogą wpływać dodatkowe koła lub prowadnice, które jednak najczęściej są wyposażeniem opcjonalnym.

Jaka kosiarka spalinowa?

W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie wykaszarka spalinowa – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie elektryczna, ale pozwoli także wykonać zadania, z którymi jednostka elektryczna by sobie nie poradziła. W przypadku zakupu takiego urządzenia należy patrzeć przede wszystkim na markę producenta, unikając kupowania produktów supermarketowych, których zachęcający opis nie znajdzie później żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Lepsze modele porównuje się pod kątem:

  • mocy silnika: zwykle opłaca się nawet kupić kosę na wyrost, ponieważ silnik o dużej mocy jest mniej podatny na uszkodzenia;
  • dostępności części zamiennych: w zależności od polityki produkcyjnej niektóre modele są wspierane dłużej od innych;
  • możliwości zamontowania dodatkowych akcesoriów, na przykład zmodyfikowanej osłony albo kół, na których kosę wygodniej się prowadzi;
  • ceny: trzeba ją odnieść do realnych potrzeb, bo zakup kosy z zapasem mocy nie jest złym pomysłem, ale kupowanie sprzętu z najwyższej półki nie zawsze ma sens.

 

Jakie akcesoria do wykaszarki kupić?

Kiedy już wiadomo, jaka wykaszarka spalinowa będzie najlepsza, trzeba jeszcze zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów. Lista dostępnych dodatków do sprzętu elektrycznego jest krótsza i w przypadku niektórych modeli praktycznie sprowadza się do części zamiennych – przy spalinowych możliwości są większe.

  • Dodatkowe kółka lub prowadnice – szczególnie jeśli problemem na terenie objętym pielęgnacją nie jest jego ukształtowanie, tylko raczej charakterystyka roślinności. Dzięki nim nie trzeba przenosić całego ciężaru urządzenia.
  • Kultywator – nakładka na wał dzielony, która służy do spulchniania ziemi. Może zastąpić glebogryzarkę, choć do opracowania bardzo dużych fragmentów terenu nie jest wygodny.
  • Pilarka – dzięki tej nakładce można bez zakupu dodatkowych narzędzi przycinać nawet dość wysokie gałęzie drzew, o ile tylko będzie to akcesorium naprawdę dobrej jakości.
  • Końcówka nożycowa – pozwala na przycinanie żywopłotów. Wprawdzie nie jest to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie, jednak jeśli krzewów do opracowania jest niezbyt dużo, a ich kształt ma być prosty, to nożycowa nakładka na wał kosy spalinowej będzie wystarczającym rozwiązaniem.

Wykaszarki elektryczne

Nie są one szczególnie praktyczne – stosuje się je głównie na trawnikach bardzo zadbanych, ale na terenie, na którym kosiarka się nie sprawdza. Rzadko można rozbudować ich funkcjonalność, bo nawet jeśli dostępne są odpowiednie akcesoria, to czynnikiem ograniczającym będzie zawsze stosunkowo niewielka moc silnika i konieczność ostrożnego manipulowania przewodem zasilającym.

Dodaj komentarz