Wybory Prezydenta RP w Poznaniu


Można też złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Nie jest to wpis jednorazowy – będzie ważny także przy kolejnych wyborach. Uwaga: w stałym obwodzie głosowania można być ujętym tylko pod jednym adresem. Wniosek można złożyć w urzędzie przy ul. Libelta 16/20 lub online, przez stronę www.gov.pl. Urzędnicy sprawdzą, czy osoba, która złożyła wniosek, faktycznie mieszka na stałe w Poznaniu. Mogą poprosić o złożenie oświadczenia o stałym zamieszkaniu lub innego dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi (np. akt notarialny, umowa najmu lub o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu). Zmiana miejsca głosowania następuje dopiero po wydaniu przez urząd decyzji, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

Kolejna możliwość to jednorazowe dopisanie się do spisu wyborców w Poznaniu – tylko na konkretne, najbliższe wybory. Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku elektronicznie – przez internet na stronie gov.pl. Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć także w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20 (sala obsługi, parter). Można to zrobić do 15 maja (w przypadku II tury wyborów – do 29 maja 2025 r.). Jeśli zmienimy miejsce głosowania przed I turą to zmiana będzie dotyczyć również II tury.

Ostatni sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania – można to zrobić w urzędzie miasta (w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych). Taki dokument pozwala wziąć udział w wyborach w każdym miejscu w Polsce i za granicą. To doskonała opcja dla osób, które nie wiedzą jeszcze, gdzie będą znajdować się 18 maja, w dniu wyborów. Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są na miejscu, bez konieczności umawiania się – do 15 maja w urzędzie, więcej informacji na stronie bip.poznan.pl.

  • Osoby, które mieszkają w Poznaniu, są tu zameldowane, ale chcą głosować w innym miejscu w Polsce lub za granicą – mogą dopisać się do spisu wyborców w wybranej miejscowości lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak znaleźć adres właściwego lokalu wyborczego?

W Poznaniu będzie działać 227 stałych obwodowych komisji wyborczych. Będą otwarte od godz. 7 do 21. Najprościej znaleźć właściwy, korzystając z cyfrowego planu miasta. W pole „Wpisz adres” wystarczy wprowadzić nazwę ulicy i numer domu (bez numeru mieszkania). Po kliknięciu „Znajdź na planie”, na ekranie pojawi się wizytówka adresu. Na niej znajduje się m.in. numer obwodu wyborczego oraz odnośnik do właściwego lokalu. Link prowadzi bezpośrednio do budynku oraz informuje, czy lokal komisji jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.

Korzystając z tego samego cyfrowego planu miasta można też wybrać w górnym menu mapę tematyczną „wybory” – na ekranie pojawią się wszystkie siedziby komisji wyborczych na terenie Poznania.

Można też zadzwonić do biura Poznań Kontakt (nr tel. 61 646 33 44) i tam uzyskać informacje dotyczące adresu lokalu wyborczego i jego dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz