Wybory do rad osiedli w Poznaniu


Radni osiedlowi są również decyzyjni. Nic nie dzieje się bez ich wiedzy i współuczestnictwa.

– Miasto planując kolejne działania na danym terenie, prosi o opinię tamtejszą radę osiedla. Dotyczy to m.in. planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaży lub zmiany przeznaczenia miejskich działek, a nawet postawienia straganu z Warzywami. Przedstawiciele rad osiedli zasiadają też w komisjach konkursowych, które mają wyłonić dyrektora szkoły lub Przedszkola. Ich opinia naprawdę ma znaczenie – zauważa Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego.

Wybory do poznańskich rad osiedli odbędą się 24 marca (komisje wyborcze będzie można odwiedzić od godziny 8 do 20). Zagłosować może każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat i zamieszkuje na stałe na terenie osiedla. Takie same wymogi (pełnoletniość i polskie obywatelstwo) obowiązują w przypadku kandydatów.

Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na radnych osiedlowych będzie się odbywać 11-15 i 18-19 lutego – w godz. 8:00-15:30 oraz 20-22 lutego – w godz. 8:00-19:00. Wnioski można składać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta:

– ul. Gronowa 20, pok. 319 i 321

– o5. Bohaterów ll Wojny światowej 36A, pok. 23

– ul. Słowackiego 22, pok. 148

– ul. Matejki 50, pok. 219 i 220

– ul. Libelta L6/20, pok. 106 i 107.

– Członkostwo W radzie osiedla to szansa zrobienia czegoś dla naszej małej ojczyzny. Spośród sąsiadów wybieramy osoby, które chcą działać W naszym imieniu, dla dobra lokalnej społeczności. To do nich możemy potem, w pierwszej kolejności zwrócić się z naszymi problemami. Wybory do rad osiedli są ważne, ponieważ budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się od dołu, a nie od góry. To my sami musimy zająć się jego budowaniem. Możemy decydować, o tym co zrobić na danym osiedlu oraz kto będzie nas reprezentować. Warto z tej możliwości skorzystać. To duża szansa. Następna będzie dopiero za cztery lata – zachęca Andrzej Białas.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz