– Warto co jakiś czas zaglądać na miejską stronę internetową dotyczącą wyborów, ponieważ to najprostszy sposób znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Będziemy ją aktualizować zgodnie z harmonogramem przewidzianym w kalendarzu wyborczym. Z czasem pojawią się tam np. zasady umieszczania plakatów wyborczych na terenie miasta, informacje o siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz bieżące obwieszczenia i komunikaty wydawane przez właściwe organy wyborcze – mówi Agnieszka Lewicka z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.
Osoby poszukujące informacji o wyborach mogą również zadzwonić na miejską infolinię – Poznań Kontakt pod numer 61 646 33 44, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 20:00.
Praca w obwodowych komisjach wyborczych w Poznaniu – kto może zostać członkiem?
Do piątku, 13 września można zgłaszać kandydatury o przyjęcie do obwodowych komisji wyborczych. Żeby zostać członkiem komisji trzeba jednak spełniać kilka warunków. Na członkostwo nie mogą liczyć osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu i ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.
Ponadto trzeba być obywatelem polskim, najpóźniej w dniu zgłoszenia kandydatury mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Kolejnym wymogiem jest, aby kandydaci do składu OKW byli mieszkańcami województwa wielkopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na jego terenie.