Wszystko, co trzeba wiedzieć o barszczu białym


Barszcz biały, a więc tradycyjna polska zupa na zakwasie, podawana najczęściej z ćwiartkami jajka na twardo i koniecznie dobrej jakości kiełbasą. Jest to danie, które króluje na wielkanocnym stole większości Polaków, warto więc nieco więcej się o nim dowiedzieć.

Barszcz biały to nie żurek!

Na początku trzeba wyjaśnić jedną podstawową kwestię, która spędza sen z powiek prawdziwym wielbicielom barszczu białego. Wiele osób wciąż stawia znak równości pomiędzy żurkiem, a barszczem, a to duży błąd. Co zatem różni te dwie zupy? Odpowiedzią na to pytanie jest ich podstawowy składnik, a więc zakwas. W przypadku barszczu, przyrządzany jest on na bazie mąki pszennej, z kolei w przypadku żurku jest to mąka żytnia.

Jak się go przygotowuje?

Przygotowanie barszczu białego nie jest wcale trudne. Trzeba zacząć od przygotowania wywaru z mięsa, boczku lub kiełbasy. Następnie dodać warzywa i dobrej jakości grzyby suszone. Kiedy wywar jest już gotowy, odcedza się go i dodaje zakwas (dobrym pomysłem jest przygotowanie go samemu, jednak gotowy zakwas z butelki również jest dobrym rozwiązaniem). Na koniec całość zabiela się śmietaną i doprawia do smaku solą, pieprzem, majerankiem i kminkiem. W zależności od regionu Polski do barszczu dodaje się również chrzan oraz ziemniaki — warto wypróbować różne warianty tej zupy i przekonać się, który smakuje nam najlepiej.

Czy barszcz biały jest zdrowy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „TAK”, jeżeli do jego przygotowania zastosujemy dobrej jakości składniki. Według specjalistów zupa na zakwasie pszennym korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy, a także stymuluje pracę układu pokarmowego, szczególnie wątroby. Spożywany w rozsądnych dawkach może również wspierać oczyszczanie organizmu z toksyn, a także wyrównywać równowagę kwasowo-zasadową. Jeżeli nie doprawimy zupy zbyt mocno, może również wykazywać właściwości łagodzące, jeżeli chodzi o schorzenia żołądka czy problemy jelitowe.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nietrudno się dziwić, że to właśnie barszcz biały gości na naszych stołach podczas świąt. Jego walory smakowe plus właściwości zdrowotne to doskonałe połączenie na ten wytężony dla naszego układu pokarmowego czas!

Dodaj komentarz