Wspólny głos samorządów


– Spotkaliśmy się, by wypracować wspólne stanowisko, które zostanie przedstawiane podczas posiedzeń ze stroną rządową. Dotyczy ono różnych tematów. Tym najważniejszym są finanse, bo od nich wszystko się zaczyna. Tyle samorządu w naszym działaniu, ile własnych pieniędzy. Jeżeli część z nich nam się zabiera, to zaczynają się problemy, których nie zrekompensuje żadna subwencja – stwierdził Jan Grabkowski, starosta poznański, podczas II Nadzwyczajnego Zjazdu Samorządowego członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rozmawiano na temat finansów samorządów, energetyki, reformy służby zdrowia, oświaty oraz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Na zaproszenie starosty poznańskiego do stolicy Wielkopolski przyjechali przedstawiciele 6 największych korporacji samorządowych z całego kraju. Zasiadają oni po stronie samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
– W Polsce potrzebne są zmiany systemowe oraz długofalowa polityka migracyjna – zwróciła uwagę Elżbieta Polak, członkini Zarządu Związku Województw RP oraz marszałek województwa lubuskiego. – Nasz system edukacji należy dostosować do potrzeb oraz umiejętności dzieci przybyłych zza wschodniej granicy – dodała. Ponadto zwróciła także uwagę na problemy związane z polityką społeczną, pracy, mieszkalnictwem, oraz ochroną zdrowia.
Wiele uwagi samorządowcy poświęcili finansom publicznym.
– Nasze dochody rosły i dzięki temu mogliśmy planować różnego rodzaju przedsięwzięcia. Jednak, kiedy w 2019 roku obniżono stawki podatkowe, wówczas nasza sytuacja finansowa zaczęła się pogarszać. Na dodatek przez rosnącą inflację, a tym samym wyższe koszty inwestycji, będziemy mieć problem ze spięciem budżetu – stwierdził Jacek Brygman, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich oraz wójt gminy Cekcyn.
Środowisko samorządowe od wielu lat postuluje zmianę zasad finansowania prowadzenia szkół. Grzegorz Cichy, burmistrz gminy i miasta Proszowice oraz prezes Unii Miasteczek Polskich podkreślał, że każdego roku samorządy są zmuszone dokładać pieniędzy do wynagrodzeń nauczycieli. Subwencje nie wystarczają. Skutkuje to zaciąganiem kredytów oraz wyprzedawaniem majątku.
Wśród zmian zaproponowanych przez samorządowców pojawiła się sugestia modyfikacji karty nauczyciela, jasnych zasad finasowania przedszkoli niepublicznych, a także określenia minimalnej liczby uczniów w klasie, co wiąże się m.in. z problemami demograficznymi.
Podczas zjazdu poruszono także temat związany z odpadami, który przybliżył Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich. Natomiast o problemach dotyczących polityki energetycznej mówił Marek Wójcik, ekspert do spraw legislacyjnych Związku Miast Polskich.
– Ceny energii rosną w zastraszającym tempie. By uniknąć kryzysu należy wrócić do energii odnawialnej oraz możliwości związanych z jej magazynowaniem. W tym przypadku ważną rolę mogą odegrać klastry. Stworzenie sieci współpracy między samorządami może być opłacalne dla mieszkańców. I tu potrzebujemy zmian w przepisach – stwierdził.
O złej sytuacji w służbie zdrowia mówił starosta poznański, który zaproponował zwołanie „okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron. – Nie chcemy narzekać, ale przedstawiamy potencjalne zagrożenia, które dotkną bezpośrednio miliony Polek i Polaków, jeśli rząd nie będzie chciał przyjąć naszych postulatów– podkreślał Jan Grabkowski, który obecnie jest wiceprezesem Związku Powiatów Polskich i współprzewodniczącym KWRiST.
Warto dodać, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego jest platformą gdzie wypracowywane są stanowiska obu stron.

Dodaj komentarz