Wspólnie o odpadach przy „okrągłym stole”


Przedstawiciele mieszkańców, samorządów, organizacji ekologicznych oraz firm odbierających i przetwarzających odpady spotkali się 18 lutego przy „okrągłym stole”  zorganizowanym przez Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” w ramach konsultacji społecznych nad zmianami w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Kolejne debaty w środę i czwartek  o godz. 16.

Mirosław Kruszyński, przewodniczący Zarządu ZM GOAP, witając uczestników przedstawił wstępną analizę internetowych ankiet złożonych przez mieszkańców. Z tej możliwości wyrażenia opinii skorzystało do tej pory około 600 osób. Ponad połowa z nich dobrze oceniła dostępność informacji o nowym systemie. Aż 69 proc. uznało za wystarczający odbiór odpadów zmieszanych z zabudowy jednorodzinnej raz na dwa tygodnie. W zabudowie wielorodzinnej ocena częstotliwości odpadów zmieszanych jest bardziej zróżnicowana, 15 proc. chce by odbierano je 2 razy na tydzień, 29 proc. – raz w tygodniu, a 34 proc. uważa, że w zależności od potrzeb. W kwestii odbioru odpadów wielkogabarytowych z zabudowy wielorodzinnej 46 proc. opowiada się za odbiorem ich 12 razy w roku, 22 proc. – 6 razy w roku, a 21 proc. – 4 razy w roku. Prawie jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, że korzysta z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ale jedna trzecia zapowiedziała, że nie zamierza z nich korzystać, a jedna trzecia stwierdziła, że nic nie wie o PSZOK. Ankiety można nadal składać na stronie www.goap.org.pl.

            Dotychczasowe doświadczenia z sześciu miesięcy funkcjonowania  nowego systemu oraz wynikające z nich wnioski przedstawił Przemysław Gonera, dyrektor Biura ZM GOAP. Uczestnicy dyskusji moderowanej przez prof. Andrzeja Mizgajskiego wskazywali przede wszystkim na możliwości optymalizowania nowego systemu. Przedstawiciele „wytwórców odpadów”, czyli zarządcy nieruchomości podkreślali potrzebę jednoznacznego zdefiniowania pojęcia właściciela i określenia kto powinien składać deklarację o wysokości opłaty. Postulowano częstszy odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz dostosowanie częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych do rodzaju zabudowy, a przede wszystkim wyeliminowanie przypadków odbierania odpadów z tej samej ulicy przez różne firmy. Możliwość oszczędności dostrzegano także w upowszechnieniu systemu segregacji opartego na małych osiedlowych punktach selektywnego zbierania odpadów, wprowadzenia selekcji odpadów jedynie na „mokre i suche” lub zrezygnowanie z segregowania szkła na białe i kolorowe. Wszystkie wnioski i uwagi będą analizowane i na ich podstawie zostanie opracowany regulamin, który uchwali Zgromadzenie Związku Międzygminnego.

Istotne, co podkreślali uczestniczący w obradach Tomasz Bugajski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i Jan Grabkowski, starosta poznański, że w ramach otwartych rozmów, przedstawienia różnych racji i opinii wspólnie staramy się znaleźć optymalne rozwiązania w gospodarowaniu odpadami komunalnymi.

Dodaj komentarz