Wsparcie pamięci. Krok po kroku do sprawnego umysłu


Nasz mózg każdego dnia wykonuje miliony istotnych zadań. To on odpowiada za pamięć, koncentrację, wiedzę, umiejętności. W nim gromadzą się wiadomości i dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać bez problemów codzienne obowiązki. Niestety, również on może czasem ulec przeciążeniu. Stres, napięcie, nadmierne nerwy, ogrom zadań – wszystko to sprawia, że nasza koncentracja i pamięć zaczynają szwankować. Jak sobie pomóc i wspierać pracę mózgu każdego dnia?

Relaks dla mózgu

Po pierwsze – odpoczynek. To coś, o czym często zapominamy i, jednocześnie, jedna z najistotniejszych metod dbania o sprawny umysł. Przeciążony mózg nie jest w stanie sprawnie pracować, a my odczuwamy to jako spadek koncentracji, gorszą pamięć, nerwowość. W wielu przypadkach sposobem na to, by poradzić sobie z kłopotem, jest po prostu odpoczynek. Musimy dać sobie czas na odzyskanie sił, a mózgowi – na regenerację.

W tym kontekście niezwykle istotny jest głęboki, nocny sen. Wysypiajmy się, by rano z nową energią podejmować codzienne wyzwania. Poza tym relaks po pracy, spacer z bliskimi, zabawa z psem, lektura ulubionej książki. Róbmy to, co sprawia nam przyjemność, by wysyłać do mózgu również pozytywne sygnały.

Dobra dieta na pomoc

Dla naszego mózgu i jego efektywnej pracy niezwykle istotne jest również to, co jemy. Na talerzach powinny znajdować się produkty bogate w witaminy i minerały, które pozytywnie wpływają na pracę tego organu. Szczególnie istotne są witaminy z grupy B, magnez i witamina D. Szukajmy ich w warzywach i owocach, produktach pełnoziarnistych, tłustych rybach morskich, nabiale i jajkach.

Nie zapominajmy również o nawadnianiu organizmu. Codziennie dostarczajmy sobie odpowiednio dopasowanej do naszej wagi i wieku dawki płynów. W większości przypadków zalecana porcja to około 2 litrów dziennie. Sprawdzi się woda, soki owocowe i warzywne, mleko, herbata czy napary ziołowe i owocowe, a nawet zupy!

Ziołowe terapie

Dobrym wsparciem dla mózgu mogą być też zioła na pamięć. Doskonale sprawdzi się ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński. Najczęściej wykorzystuje się liście rośliny, w których można znaleźć cały zestaw dobroczynnych składników. Są tam fitosterole, flawonoidy, glikozydy czy biflawonoidy. Wszystkie one wpływają pozytywnie na zdrowie, a szczególnie właśnie na pracę pamięci. Regularne stosowanie takich ziół na pamięć przyczynia się do utrzymania sprawności umysłowej, poprawia jasność myślenia i wspiera funkcje poznawcze. Miłorząb pomaga też utrzymać dobrą pamięć pomimo upływu lat. To perfekcyjne wsparcie w chwilach wymagających wzmożonego wysiłku intelektualnego.

Dodaj komentarz