– Cały czas słyszymy głosy, że troska o zeroemisyjność i zielona wizja Unii Europejskiej to jest jakieś szaleństwo. Jednak jeśli tego nie zrozumiemy, to będzie to dla świata droga do samozagłady. My podjęliśmy te tematy wiele lat temu. Uważaliśmy, że poszukiwanie alternatyw dla energii, które nie obciążają klimatu, to bardzo intersująca perspektywa. Jest to nadal duży znak zapytania, na ile wodór będzie istotnym elementem miksu energetycznego i na ile zastosowanie wodoru będzie ekonomicznie uzasadnione. Niezwykle się cieszę, że jest z nami dzisiaj premier malezyjskiego stanu Sarawak – to dowód na to, że nasze forum ma coraz bardziej globalny charakter – powiedział Marek Woźniak.
– Jesteśmy w Polsce w trakcie transformacji energetycznej, a wodór ma kluczowe znaczenie w zielonej transformacji w Unii Europejskiej i w naszym kraju. Dostęp do taniej, zielonej energii jest warunkiem konkurencyjności europejskiego przemysłu w skali globalnej. Priorytetem rządu jest właśnie transformacja energetyczna – dodał Ignacy Niemczycki.
Jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed Polską jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz związanej z nim dywersyfikacji źródeł energii. Zwiększenie udziału energii elektrycznej wytwarzanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym jest wyzwaniem rozwojowym nie tylko dla naszego kraju, ale większości rozwiniętych gospodarek świata. Globalne cele wymagają jednak podjęcia lokalnych działań. To właśnie w regionach inicjowane będą procesy zmierzające choćby do dekarbonizacji danego obszaru czy znalezienia i wykorzystania alternatywnych źródeł energii. O tym, co mogą zrobić regiony w tym zakresie, rozmawiano podczas debaty „Regiony dla planety” z udziałem Marszałka Marka Woźniaka, Datuk Patinggi Tan Sri Adenan Satem, Premiera malezyjskiego stanu Sarawak. Debatę poprowadził prof. Andrzej Mizgajski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.