Wizyta u dentysty podczas pandemii – z jakimi obostrzeniami można się spotkać?


Pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 wpłynęło znacząco na funkcjonowanie świata. W czasie epidemii, która w krótkim okresie stała się pandemią, wprowadzono wiele obostrzeń mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Wiele branż musiało przestawić się na zupełnie inną formę działalności, dostosowując się do nowej rzeczywistości. Zmiany dotknęły również szeroko pojętą służbę zdrowia, w tym także gabinety stomatologiczne. Jak zatem funkcjonują one obecnie i jak wygląda wizyta u dentysty w czasie pandemii? O tym opowiemy poniżej.

Jak pandemia wpłynęła na gabinety stomatologiczne?

Ogólnie mówiąc, Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zaleca znaczne ograniczenie przyjmowanych pacjentów do tych wymagających niezwłocznej pomocy dentystycznej. Mniej pilne zabiegi, których przełożenie nie niesie ze sobą ryzyka poważnych urazów zębów i powikłań (np. leczenie drobnych ubytków próchniczych, skaling lub piaskowanie), powinny być przeniesione na późniejsze terminy. Sprawiło to, że wielu dentystów musiało zawiesić swoją działalność, a specjalistyczne do tej pory kliniki (jak Klinika Kwiatek — gabinet stomatologiczny w Poznaniu) przestawiły się na bardziej ogólną działalność.

O czym powinni pamiętać pacjenci?

Przede wszystkim każdy pacjent musi mieć świadomość, że doraźne, nieumówione wcześniej wizyty mogą być niemożliwe do realizacji, ze względu na konieczność każdorazowego, skrupulatnego przygotowywania gabinetów stomatologicznych. Każda wizyta u dentysty powinna zatem być poprzedzona kontaktem telefonicznym lub skorzystaniem z internetowego formularza zapisu. Część stomatologów, także w Poznaniu, prowadzi również e-konsultacje, które nie wymagają wychodzenia z domu.

Warto również ograniczyć korzystanie z pomieszczeń wspólnych (np. toalet w gabinetach i poczekalni). Najlepiej więc umyć zęby jeszcze w domu i przychodzić punktualnie na wizyty, aby nie przesiadywać w poczekalniach. Jeśli już musi się przebywać dłużej w poczekalni, należy mieć przy sobie środki ochrony osobistej (przede wszystkim maseczki i rękawiczki) i korzystać z nich w tej wspólnej przestrzeni. Dobrze jest też nie zostawiać odzieży wierzchniej na wspólnych wieszakach lub w szafach i zabierać ją ze sobą do gabinetu oraz ograniczyć dotykanie wspólnych dla pacjentów powierzchni, np. stolików czy umieszczonych na nich czasopism. Jeśli koniecznie chcesz oddać się lekturze, pamiętaj o bezpieczeństwie i przyjdź z własną.

Należy też pamiętać, aby nie zabierać ze sobą na wizyty dodatkowych osób — dorośli powinni przychodzić pojedynczo, a dzieci lub osoby wymagające opieki z maksymalnie jednym opiekunem. Ma to na celu minimalizację ryzyka zakażenia.

Ponadto pacjenci powinni być też przygotowani na pomiar temperatury, wypełnienie karty epidemiologicznej i krótki wywiad (obejmujący m.in. pytania o wyjazdy za granicę lub uczestniczenie w większych zgromadzeniach w ciągu ostatnich 14 dni). Warto być przy nim szczerym, aby nie narażać niepotrzebnie personelu, innych pacjentów oraz ich rodzin. Powinno się również poinformować gabinet stomatologiczny, jeśli w ciągu kilku tygodni od wizyty u pacjenta lub osób z jego najbliższego otoczenia pojawiły się objawy koronawirusa albo jeśli dowiedział się o takim zakażeniu.

Już w samym gabinecie na pacjenta czeka także odkażanie gardła, najczęściej przy użyciu wodnego roztworu środka aseptycznego o temperaturze 27°C.

Kiedy iść do dentysty, a kiedy lepiej przełożyć wizytę?

Przede wszystkim z wizyty u dentysty powinny bezsprzecznie zrezygnować osoby aktywnie zarażone Covid 19 oraz te przebywające na kwarantannie. W żadnym razie nie wolno zatajać informacji na ten temat. Wizytę powinno się też przełożyć, jeśli u pacjenta pojawiły się objawy związane z przeziębieniem, m.in. podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel czy katar. Są one bowiem przeciwwskazaniami przy leczeniu stomatologicznym i powinno się o nich poinformować dentystę.

Osoby zdrowe są na ogół przyjmowane bez problemu, choć należy się liczyć z dłuższym niż w normalnych warunkach oczekiwaniem na zabieg.

Jakie zabiegi są aktualnie przeprowadzane?

Większość zabiegów, zwłaszcza tych dotyczących poważnych przypadków, jest nadal przeprowadzana. Konkretnych informacji można zasięgnąć w kontakcie z danym gabinetem.

Na pewno można więc liczyć na leczenie dolegliwości utrudniających lub uniemożliwiających pacjentowi normalne funkcjonowanie, np. urazów, bólów zębów, zapalenia dziąseł oraz protetykę, leczenie kanałowe i zachowawcze. Możliwa jest również kontynuacja leczenia rozpoczętego jeszcze przed wybuchem pandemii, gdyż jego odwleczenie mogłoby spowodować trudne do cofnięcia efekty. Przykładowo cofnęłyby się efekty leczenia ortodontycznego, wcześniejsze zabiegi periodontologiczne poszłyby na marne, kilkumiesięczna przerwa w przygotowywaniu zęba do bycia filarem korony sprawiłaby, że nie nadawałby się już do tego zupełnie, a niedokończone kanałowe będzie skutkować koniecznością usunięcia zęba.

Podsumowanie

Choć nie można powiedzieć, że gabinety stomatologiczne działają normalnie w dobie SARS-CoV-2, podjęte w trosce o zdrowie personelu i pacjentów środki ochrony osobistej wciąż pozwalają korzystać z ich usług — są one obecnie jednymi z najbardziej sterylnych obiektów w przestrzeni publicznej. Co prawda ilość działających gabinetów stomatologicznych została ograniczona, jednak wciąż można kontynuować rozpoczęte wcześniej leczenie i zaczynać nowe. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym umówieniu wizyty i dostosowaniu się do ogólnych zaleceń bezpieczeństwa oraz stosować środki ochrony osobistej i być szczerym w kontaktach z dentystami.

Dodaj komentarz