„Wiwaty” na festiwalu w Saint Malo


 Z kolejnych występów wrócił do kraju Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”, działający przy Ośrodku Kultury w Pobiedziskach.

Od kilku lat pomyślnie rozwija się współpraca Pobiedzisk z niemieckim Marktheidenfeld  i francuskim Montfort. Dwa lata temu w Marktheidenfeld koncertował pobiedziski zespół „Wiwaty”. Towarzyszyły mu w tych występach Cerkle Montfortais z Montfort i Glasf’lder – jako gospodarz  podczas jubileuszu 20-lecia współpracy Marktheidenfeld i Montfort. Jubileusz 90-lecia działalności artystycznej „Cerkle Montfortais” był okazją do ponownego spotkania zespołów w tym roku. Realizując projekt „Ochrona dziedzictwa kulturowego przez działalność zespołów folklorystycznych z miast partnerskich” wspartego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej  artyści z Pobiedzisk mieli okazję uczestniczyć we wspólnych  warsztatach i koncertach, które  wpływają mobilizująco na młodzież, co przekłada się na wzrost poziomu artystycznego. Wieczorne biesiady ze wspólnymi śpiewami i tańcami  spowodowały integrację młodzieży trzech krajów.

Jeden dzień polski zespół gościł u rodzin w Montfort, by wieczorem uczestniczyć w paradzie i koncertować na jubileuszu „Cerkle Montfortais” w centrum miasta . Organizatorzy zadbali, by przyjazd zespołów z Polski i Niemiec  na jubileusz w Bretanii był szczególnie atrakcyjny i bogaty w występy. I tak zespół „Wiwaty” uczestniczył w 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Folklor Świata” w Saint Malo, gdzie grały, tańczyły i śpiewały zespoły z Trynidadu i Tobago, Paragwaju, Rosji, Rumunii, Kuby, Turcji oraz cztery miejscowe – bretońskie. Każdego dnia wieczorem w sali sportowej koncertowały po dwa zespoły. „Wiwaty” występowały z „Compania Folklorica Carnagua” z Kuby. W kolejne dni parki Saint Malo rozbrzmiewały muzyką świata. Terminowo festiwal wpisany był w światowe spotkania żaglowców „Tall Ship Race”, które również przyciągają turystów z całego świata. Artyści także je odwiedzili, a wśród nich  żaglowiec  „Fryderyk Chopin” ze Szczecina.

W piątkowy wieczór zespoły z trzech miast partnerskich spotkały się na biesiadzie. Każdy zespół prezentował swoje tańce, pieśni i pląsy, zapraszając pozostałych do wspólnej zabawy. Na zakończenie uczestnicy wymienili się upominkami i każdy z nich  otrzymał koszulkę jubileuszową. W sobotę po południu odbyła się parada ulicami Starego Miasta Saint Malo. Defilowały załogi żaglowców uczestniczących w „Tall Ship Race”, przeplatane zespołami folklorystycznymi. Były tańce, śpiewy i muzyka. W niedzielę odbyła się kolejna parada. Tym razem w przemarszu uczestniczyło jeszcze więcej zespołów bretońskich – tanecznych i orkiestr dudziarskich. Podczas parady zespoły w krótkich 2-3 minutowych pokazach prezentowały swoje umiejętności, zaś turyści – tłumnie zgromadzeni wzdłuż ulic – zdjęciami dokumentowali popisy artystów. Następnie przez sześć godzin występowały zespoły uczestniczące w paradzie. „Wiwaty” za poloneza i tańce Krakowiaków Wschodnich otrzymały gromkie brawa od wielotysięcznej widowni. W drodze powrotnej zespół z Pobiedzisk odwiedził Paryż, zapoznając się z jego najpiękniejszymi miejscami i zabytkami.

Po tygodniowej przerwie „Wiwaty” wyjeżdżają na Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, gdzie zaprezentują tańce narodowe i regionalne. Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” reprezentować będzie też Wielkopolskę podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Odbędą się one 15 i 16 września.

Andrzej Horbik

Opracowanie: Andrzej Świątek

 

Dodaj komentarz