Wiercą na Starym Rynku


Dzisiaj na Starym Rynku w Poznaniu dokonano pierwszego wiercenia archeologicznego. Badania archeo-geologiczne płyty rozpoczęły się pod koniec października. Są pierwszym etapem prac przygotowawczych do przebudowy płyty Starego Rynku.

Prace prowadzone będą kilkuetapowo. Do końca listopada tego roku wykonywane będą badania geofizyczne i wstępne wiercenia archeologiczne. W zakres prac terenowych wchodzą:
badania geofizyczne: są to całkowicie bezinwazyjne badania geofizyczne, prowadzone z wykorzystaniem zaawansowanych metod badawczych, w tym:

– wykonywane z powierzchni terenu badania metodą tomografii elektrooporowej ERT-2D, dającą w efekcie przekrojowe „zdjęcie” budowy podłoża gruntowego. Badania te będzie wykonywał doświadczony zespół z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, dysponujący do tego celu aparaturą pomiarową najnowszej generacji

– wykonywane z powierzchni terenu badania w postaci punktowego profilowania geofizycznego metodą mikrosejsmiki powierzchniowej SASW (spektralnej analizy fal powierzchniowych). Te badania będzie realizował zespół z Fundacji „Nauka dla Budownictwa”

– wiercenia archeologiczne – łącznie 46 otworów wiertniczych o średnicy 160 mm (26 wierceń podstawowych oraz 20 wierceń uzupełniających) do głębokości max. 5,0 m, z pobraniem i badaniami próbek gruntów z kolejnych wydzielanych makroskopowo warstw kulturowych i gruntów rodzimych (calca), z nadzorem archeologicznym i niezbędnymi pomiarami geodezyjnymi. Planowane wiercenia w poszczególnych punktach badań prowadzone będą „krocząco” po obwodzie Rynku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, począwszy od południowo-wschodniego narożnika – rejonu Fontanny Apolla. Wykonywanie wierceń nie powinno spowodować znaczących utrudnień w ruchu pieszych i pojazdów, niemniej jednak na płycie Rynku pojawią się wygrodzenia poszczególnych pól wierceń oraz pojazdy i sprzęt techniczny ekipy badawczej.

Po zakończeniu fazy badań terenowych nastąpi opracowanie wyników badań, w tym w szczególności przygotowanie graficznej interpretacji wyników prac badawczych i końcowej dokumentacji rysunkowej oraz opracowanie wniosków do dalszych prac. Na tej podstawie ustalony zostanie zakres i lokalizacja kolejnego etapu badań – wykopów archeologicznych, które będą wykonywane w 2015 roku.

Przyszłoroczne prace planowane są poza sezonem letnim: do kwietnia i następnie od października 2015 r. Wykopy prowadzone będą we wszystkich pierzejach Starego Rynku. Najdokładniej badana będzie strona północno-wschodnia, pomiędzy ulicami Wielką i Woźną. Pojedyncze wykopy wykonywane będą na powierzchni do szerokości kamienicy.

Remont płyty Starego Rynku pomyślany jest jako kompleksowy, obejmujący całą infrastrukturę komunalną. Zmodernizowane zostaną m.in. systemy oświetlenia i system gospodarki odpadami na terenie Starego Miasta.

Na koncepcję przebudowy Rynku najprawdopodobniej będzie rozpisany konkurs.

 

Dodaj komentarz