Wiemy, kto rządziłby Poznaniem, gdyby decydowali kibice!


Wyniki ankiety dotyczącej poparcia partii politycznych ujawniają po pierwsze, iż środowiska kibicowskie charakteryzują się dość dobrze zdefiniowaną identyfikacją polityczną. Świadczy o tym stosunkowo niewielki odsetek odpowiedzi nie wiem (9,1%) i nie głosuję (5,5%), w pytaniu dotyczącym aktualnego wyborczego poparcia. Analizowany segment nie wydaje się zatem miejscem, w którym specjaliści od marketingu politycznego mogliby poszukiwać wyborców niezdecydowanych. Wbrew pozorom nie jest to jednak obszar jednolity. Największą popularnością cieszy się Kukiz”15. Poparcie dla tej partii zadeklarowało 19% badanych. Na drugim miejscu plasuje się Ruch Narodowy, z 18% poparciem. Deklarowane poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości sięga 16,5%, zaś na Wolność – Janusza Korwina Mikke zagłosowałoby 15,4% badanych. Odnotowane poparcie dla Platformy Obywatelskiej (6,3) dałoby jeszcze miejsce w Parlamencie Kibiców, zaś najmniejszą popularnością cieszy się Partia Zieloni (0,1%).

Jeśli chodzi o poszczególne województwa Kukiz’15 osiąga najwyższe wskaźniki w województwach śląskim oraz małopolskim (odpowiednio 31,1%; 29,6%) najsłabsze zaś w lubuskim (8,3%). Ruch Narodowy najsilniejszy jest na Podlasiu (47,1%) i na Lubelszczyźnie (33,5%). PiS dystansuje resztę w województwie lubuskim (41,7%) oraz opolskim (35,7%). Wolność – Janusza Korwina Mikke swój bastion znajduje w województwie świętokrzyskim (36,4%). Platforma Obywatelska ostatnia z partii, która weszłaby do Parlamentu Kibiców najmocniej się trzyma w Wielkopolsce oraz Małopolsce (odpowiednio 12,9%; 12,7%).

Kibice piłkarscy stanowią zatem grupę w dużym stopniu politycznie określoną, choć ich sympatie kształtują się niejednolicie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz