Wiemy jak będzie wyglądał pomnik Piłsudskiego w Poznaniu


Według projektu zmienić ma się także teren otaczający pomnik. Nawierzchnia wokół ma być utwardzona płytami i kostką granitową. Między jezdniami a placem przewidziane są wąskie pasy zieleni.

– Doceniliśmy subtelnie narysowaną ideę, umiar w doborze środków wyrazu i zastosowaną syntetyczną formę artystyczną przedstawioną przez autora w pierwszym etapie konkursu. Propozycja złożona w drugim etapie nie spełniła jednak naszych oczekiwań. Mimo to zdecydowaliśmy się zarekomendować ją do realizacji, zalecając jednocześnie autorowi powrót do koncepcji z pierwszego etapu – powiedział prof. Jan Tutaj, przewodniczący sądu konkursowego.

Wymiary pomnika zaproponowane w pierwszym etapie to 3.8 metrów wysokości i 1.9 na 1.9 metra u podstawy.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. Do pierwszego zgłoszono 33 opracowania studialne. Spośród nich sąd konkursowy wyłonił finałową trójkę. Projektanci nie mieli łatwego zadania. W swoich pracach musieli wpisać pomnik w charakter istniejącej już zabytkowej zabudowy. W sąsiedztwie znajduje się kościół i klasztor dominikanów, a także historyczne budynki z końca XIX i początku XX wieku. Od strony północno-zachodniej – park Stanisława Moniuszki z popiersiem kompozytora, w pasie rozdzielającym jezdnie (al. Niepodległości) aleja drzew uznana za pomnik przyrody. Po przeciwnej stronie skrzyżowania z kolei umiejscowiony jest pomnik Polskiego Państwa Podziemnego.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz