Wielkopolski Klub Kapitału o sytuacji makroekonomicznej w Polsce


Listopadowe spotkanie członków Wielkopolskiego Klubu Kapitału odbyło się na zaproszenie Stanisława Murawskiego, prezesa zarządu Poznańskiego Banku Spółdzielczego, członka zarządu WKK, w siedzibie banku przy ul. Bolesława Krzywoustego 3 w Poznaniu. Gościem specjalnym spotkania był dr hab. Michał Jurek, prof. nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, główny ekonomista SGB-Bank SA. Prezentacja profesora Jurka na temat bieżącej sytuacji makroekonomicznej Polski wywołała ożywioną dyskusję. Dane z jednej strony cieszą – rekordowy wzrost gospodarczy, jest faktem, jednak jest też wiele obaw – chociażby jak długo utrzyma się on, bazując tylko na jednym silnym filarze – konsumpcji.

Spotkanie Wielkopolskiego Klubu Kapitału.

Na początku Paweł Bugajny – prezydent WKK wspólnie z gospodarzem spotkania – Stanisławem Murawskim powitali gościa specjalnego spotkania dr hab. Michała Jurka, prof. nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, główny ekonomista SGB-Bank SA oraz pozostałych uczestników spotkania, wśród których byli: Katarzyna Kierzek Koperska – przewodnicząca zarządu Regionu Wielkopolska Nowoczesna, Maciej Sytek – wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Waldemar Witkowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Mirosława Kaźmierczak – przewodnicząca Komisji Gospodarki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Stanisław Stec – doradca – NBP O/Poznań.

Na wstępie swojego wystąpienia profesor Michał Jurek omówił sytuację za granicą, która również wpływa na naszą gospodarkę. Zwrócił szczególną uwagę na duże różnice w polityce dwóch kluczowych banków EBC i FED. FED zacieśnia politykę pieniężną, a EBC kontynuuje program łagodzenia polityki pieniężnej.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Wzrost gospodarczy jest faktem, który na pewno powinien cieszyć, jednak analizując jego filary, można mieć pewne obawy. Aktualnie polski wzrost gospodarczy opiera się na jednym silnym filarze – popycie wewnętrznym, konsumpcji, która utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co niewątpliwie jest skutkiem udanej reformy 500+.

Niepokoją niestety inne parametry – inwestycje i handel zagraniczny. Widać co prawda pewne ożywienie na rynku inwestycyjnym, ale są to głównie inwestycje publiczne związane z wykorzystywanymi środkami z Unii Europejskiej. Nie ma natomiast przyrostów w inwestycjach prywatnych. Jako główne bariery inwestorzy wymieniają niejasne i często zmieniające się przepisy prawa oraz trudną sytuacja na rynku pracy – narastające problemy z pozyskaniem pracowników. Ważnym czynnikiem ryzyka jest też rosnący dług publiczny.

Jakie są zatem prognozy dla Polski? Czy możemy spodziewać się wzrostu stóp procentowych? Z punktu widzenia makroekonomicznego, uzasadnione byłyby podwyżki w połowie 2018 roku. Jednak, ponieważ na decyzje Rady Polityki Pieniężnej wpływają też czynniki polityczne, opierając się na aktualnych wypowiedziach Członków RPP, Profesor Jurek prognozuje, iż takich podwyżek może nie być w całym roku 2018. W przypadku kursu walut – które obecnie bardzo trudno prognozować – można spodziewać się umocnienia dolara i osłabienia Euro. Wzrost gospodarczy w Polsce – zdaniem prof. Jurka jest aktualnie w szczycie cyklu koniunkturalnego i w kolejnych latach możemy spodziewać się stopniowego spadku.

Po części oficjalnej gospodarz spotkania – prezes Stanisław Murawski zaprosił wszystkich na poczęstunek, podczas którego kontynuowano ciekawą dyskusję na temat gospodarczych prognoz dla Polski. KP

Fot. Monika Glabiszewska

 

Dodaj komentarz