Wielkopolska Gala Sportu Akademickiego (ZDJĘCIA)


Wielkopolska Gala Sportu Akademickiego odbyła się 25 października w klubie PACHA w Poznaniu. Uroczystość poprowadził Wojciech Weiss – wiceprezes AZS Poznań.

Nie zabrakło znamienitych gości, którzy uświetnili naszą Galę swoją obecnością. Byli wśród nich: Waldemar Witkowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Maciej Wituski – przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Paweł Szczepaniak – prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Jednym z gospodarzy był prof. Tomasz Łodygowski – JM Rektor Politechniki Poznańskiej, członek Zarządu Organizacji Środowiskowej AZS Poznań. Na gali obecni byli też Czesław Konieczny, Zygmunt Przybylski, Wacław Michalski, Janusz Grzeszczuk oraz Ryszard Wryk, członkowie honorowi Akademickiego Związku Sportowego. Warto wspomnieć, że tytuł członka honorowego jest najwyższym wyróżnieniem jakie przyznają władze naszej organizacji.

Podsumowanie AMW odbywa się co roku, tradycyjnie w październiku. Tegoroczna Gala po raz kolejny odbyła się w klubie PACHA Poznań, który regularnie wspiera Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu.

Cykl Akademickich Mistrzostw Wielkopolski rozpoczyna się zawsze w październiku zawodami lekkoatletycznymi, które co roku otwierają kalendarz AMW.

W zeszłorocznej edycji Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski wystartowało 20 Klubów Uczelnianych AZS reprezentujących uczelnie z Poznania, Kalisza, Konina, Leszna i Piły. Prowadzimy w AMW dwie klasyfikacje: generalną, w której liczą się zdobyte punkty, oraz medalową, która uwzględnia liczbę zdobytych pierwszych miejsc.

W tym roku zwycięski puchar wzniósł Łukasz Stypa – prezes KU AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uczelni która nieznacznie wyprzedziła w klasyfikacji generalnej Politechnikę Poznańską. W klasyfikacji medalowej wygrała natomiast Politechnika Poznańska, która wygrała aż w 20 spośród 60 rozgrywanych dyscyplin zespołowych i wyprzedziła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza o 4 złote medale. Na trzecim miejscu w obydwu klasyfikacjach znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny. Dodatkowo osobna klasyfikacja prowadzona jest wśród uczelni niepublicznych, która od wielu lat zdominowana jest przez Wyższą Szkołę Pedagogiki i Administracji, na drugim miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Logistyki a na trzecim Wyższa Szkoła Bankowa.

Większość zawodów studenckich odbywa się na obiektach uczelni wyższych w Poznaniu, które od lat wspierają działalność Akademickiego Związku Sportowego. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie na tych obiektach rozgrywane są mecze w sportach zespołowych takich jak koszykówka, siatkówka, futsal czy piłka ręczna. Przez cały rok akademicki wielkopolskie drużyny uczelniane niemal co tydzień rozgrywają swoje mecze, co zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ właśnie Wielkopolska ma najsilniej rozbudowane ligi akademickie w Polsce.

Sport akademicki w Poznaniu wspierają:

– Ministerstwo Sportu i Turystyki

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

– Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

– Urząd Miasta Poznania

– Dom Wydawniczy Rebis.

Dodaj komentarz