Rugby, czyli wielkopolscy dżentelmeni boisk


Wielkopolscy dżentelmeni boisk – a w zasadzie również i damy! Rugby w odmianach 7- i 15-osobowych, zarówno kobiece, jak i męskie, mimo rosnącej popularności, wciąż jest dyscypliną niszową, żeby nie rzec – elitarną.

Wciąż też spora część z nas nie odróżnia najpopularniejszego rugby union (potocznie zwanego po prostu rugby) od rugby league, futbolu australijskiego i amerykańskiego. Rugby uznawane jest na świecie za sport uprawiany przez dżentelmenów – w odróżnieniu od „chuligańskiej” piłki nożnej. Niezależnie od popularnych stwierdzeń trzeba przyznać, że dyscyplinie nie brakuje widowiskowości. Jak na tym polu wypadają Polacy i Wielkopolanie? Niewielu z nas wie, że minęła właśnie 90 rocznica pierwszego meczu reprezentacji narodowej w rugby. W 1924 roku przegraliśmy ten mecz z Rumunią. I wciąż w Polsce, w rugby gramy – obecnie w dywizji IB Pucharu Narodów Europy. A nasza reprezentacja narodowa sklasyfikowana jest w czwartej dziesiątce zespołów na świecie (aktualnie 40 miejsce). Otóż mało kto również wie, że w regionie mamy kilka drużyn o różnym poziomie organizacji. Mało kto też wie, że z Poznania wywodzi się jeden z najbardziej utytułowanych klubów polskich – Polonia Poznań. W czasach swej świetności, do początku lat 80-tych ubiegłego wieku Polonia była 5-krotnym mistrzem Polski w rugby i triumfowała również, czterokrotnie, w Pucharze Polski. Statystyk tych nie pobiła nawet starsza Posnania, na której sukcesy składają się „tylko” tytuły wice i II wicemistrza kraju i jeden zdobyty Puchar Polski. Bieżąca sytuacja wielkopolskiego rugby union jest, najdelikatniej rzecz ujmując, dość zmienna i dynamiczna. Owa „dynamika” pozwala na próbę opisania aktualnego stanu rzeczy – z góry przepraszamy pominiętych! Kilkudziesięcioletnia historia poznańskiego rugby, obok Polonii i Posnanii, pisania jest również przez zespół AZS WSWF, który w przestrzeni ostatnich lat pojawia się na boiskach jako AZS AWF. Aktualnie w II lidze rugby gra również drużyna NKR Chaos Poznań, okresowo też grywały na tym poziomie rozgrywek rezerwy Posnanii. Nie możemy również zapomnieć o formacji kobiecej Posnanii – drużynie Black Roses Posnania, która mimo krótkiego stażu boiskowego ma za sobą pierwsze sukcesy turniejowe. Nie sposób również pominąć „balianowców” – słynnej wielkopolskiej drużynie rugby na wózkach, której zespół Luxtorpeda zadedykował jeden ze swoich utworów. Drużyna Balian I Wielkopolska w 2012 roku zdobyła mistrzostwo kraju w odmianie rugby na wózkach.

A w regionie? W rugby gra (lub w niedawnej przeszłości grywało!) się zarówno w powiecie poznańskim (Dragonia Mosina), jak i w Śremie (RGB Śrem), Kaliszu (Husaria Kalisz), Jarocinie (Sparta Jarocin). Aktywnością też wykazują się drużyny z Leszna (Owal Leszno), Gniezna (Tytan Gniezno), czy też Wolsztyna (Lokomotywa Wolsztyn). Okazjonalnie powstają również międzyklubowe efemerydy – jak np. drużyna Barbarians Wielkopolska. Aktywni są również poznańscy weterani – widujemy ich zarówno na widowni stadionu na Słowiańskiej, jak i na murawie – jako drużynę old boy’ów.

Jeśli pominęliśmy Twoją drużynę, aktualnie działającą lub historyczną – poinformuj nas o tym! Ucieszy nas niezmiernie fakt, że o kimś jeszcze nie wiemy. I sprostujemy sprawę niezwłocznie! Bo wiemy, że warto!

Historyczne i aktualnie działające wielkopolskie zespoły rugby: Polonia Poznań, Posnania Poznań, Black Roses Posnania Poznań, NKR Chaos Poznań, AZS AWF (WSWF) Poznań, Sparta Jarocin, Lokomotywa Wolsztyn, RGB Śrem, Husaria Kalisz, Tytan Gniezno, Owal Leszno, Dragonia Mosina.

Paweł Chmielowski, Marcin Cybulski – IBRS TriC

 

Dodaj komentarz