Wielka licytacja pamiątek z EURO


21 listopada wystartuje wielka licytacja przedmiotów, które pełniły funkcje użytkowe i promocyjne podczas UEFA EURO 2012 w Poznaniu. Każdy przedmiot posiada swój własny certyfikat i hologram potwierdzający autentyczność, a cena wywoławcza to… 1 złoty. Aukcja potrwa do 5 grudnia, a cały dochód przeznaczony zostanie dla dzieci z Domu Dziecka nr 1 w Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”.

Przyjaciele akcji
Organizatorzy zyskali przychylność dla pomysłu i zgodę na wykorzystanie logotypów od federacji UEFA i Oficjalnych Sponsorów turnieju. Logotyp turnieju jest własnością UEFA, a jego wykorzystanie związane było z przygotowaniami i organizacją EURO. Partnerami akcji są Allegro, Głos Wielkopolski i Radio Merkury. Przyjaciółmi akcji zostali Kasia Bujakiewicz, Kasia Werner, Tomasz Zimoch i użytkownicy profilu „Akcja meczu towarzyskiego Polska – Irlandia”.

Ponad 1 000 certyfikowanych cudów i ich drugie życie
Przekazano ponad tysiąc przedmiotów, które pełniły funkcje użytkowe i promocyjne podczas UEFA EURO 2012 w Poznaniu. Każdy przedmiot posiada swój certyfikat i hologram potwierdzający autentyczność i indywidualną numerację od 0001 do 1111.

– Będziemy licytować kolekcjonerskie przedmioty, bo nie są to już zwykłe tablice, czy flagi. Teraz to kawałek historii naszego miasta. Mamy gorącą nadzieję, że aukcja będzie miała szeroki zasięg, bo w Poznaniu świetnie bawiło się przecież ponad 700 tysięcy kibiców – mówi prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

Cena wywoławcza dla każdego przedmiotu zaczyna się od… złotówki. Wśród pamiątek unikatowych, największą gratkę stanowić będą wielka piłka z tysiącami podpisów złożonych przez kibiców w strefie. A także oryginalna futbolówka z podpisem Michela Platiniego, złote pinsy ze specjalnym logo miasta i UEFA, albumy stadionu w membranie oraz wielka flaga Włoch, która w czasie meczów wisiała nad III trybuną.

Na licytacji znajdą się tablice informacyjne, które prowadziły kibiców na Stary Rynek, do Strefy Kibica, na stadion, na lotnisko, czy dworzec. Na aukcję przekazane zostały flagi, które wisiały w mieście podczas turnieju oraz tekturowe krzesełka, takie, z jakich korzystaliśmy w Strefie Kibica podczas meczów, czy koncertów.

Na entuzjastów muzyki, czekają pojedyncze egzemplarze plakatów z autografami 17 artystów, którzy zagrali na scenie Strefy Kibica: Alphaville, Die Antwoord, Oceana, Hurt, Wilki, Luxtorpeda, Jarzębina, Raz Dwa Trzy i wielu innych. Znajdą się również srebrna moneta i znaczki z wizerunkiem stadionu. Dla kolekcjonerów, wartościowy będzie zestaw pięciu specjalnych wydań Głosu Wielkopolskiego na EURO 2012, a także stroje i gadżety wolontariuszy UEFA EURO 2012.

Skąd pomysł
– Podsumowując turniej i kontynuując zaangażowanie społeczne miasta, wymarzyliśmy sobie wielką aukcję charytatywną, która pozwoli, jeszcze raz dostrzec pozytywny wpływ turnieju dla mieszkańców – wyjaśnia Ryszard Grobelny.

EURO było pretekstem do zmian, do działań, które zostały nam do dziś i służą poznaniakom, uważa prezydent Poznania – nowa infrastruktura, wizerunek miasta, postrzeganie nas samych, jako dobrych organizatorów trzeciej największe imprezy sportowej na świecie. Poznański porządek znają wszyscy – podsumowując turniej, organizatorzy zdecydowali, że to, co już było wykorzystane, będzie miało drugie życie. Licytacja pomoże zebrać środki dla dzieciaków i zrealizować ich wielkie dziecięce marzenia. Szczególnie teraz, gdy od turnieju upłynęło już trochę czasu, wiele osób pyta o wyjątkowe, autentyczne pamiątki związane z EURO.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kibiców.  Byłem zaangażowany w projekty społeczne dla Poznania i zawsze sercem będę tutaj. Wylicytuję pamiątkę i zabiorę do Warszawy. Będzie miała dla mnie bardzo dużą wartość. – mówi Michał Prymas, do końca października pełnomocnik prezydenta Poznania ds. EURO, dziś szef Narodowego Centrum Sportu.

Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”, Dom Dziecka nr 1 w Poznaniu
Cały przychód z licytacji przeznaczony jest dla podopiecznych poznańskiego Domu Dziecka nr 1. Pozyskane środki pozwolą na realizację codziennych potrzeb i kilkuset wielkich dziecięcych marzeń.

W domu obecnie jest 25 dzieci w wieku od 0 do 14 lat i około 200 dzieci w rodzinach zastępczych.

– Pomagamy im, by mieli to, co my mamy na co dzień. EURO Poznań 2012 wspierała placówkę w czasie swojego funkcjonowania. Pozyskane środki pozwolą na zakup butów zimowych i sportowych strojów, bramek na boisko piłkarskie Domu Dziecka oraz encyklopedii, słowników, filmów, czy płyt z muzyką – mówi prezydent Grobelny.

– Można powiedzieć, że EURO w pełni zagościło w naszym domu. Byli u nas ambasadorzy EURO w Poznaniu, Slavko i Slavek, ludzie zaangażowani w przygotowania do turnieju. Nasze dzieci miały możliwość oglądania stadionu na każdym etapie jego powstawania, uczestniczyły w kibicowaniu podczas meczu rozgrywanego w Poznaniu, rozwijały swoje indywidualne talenty dzięki środkom pozyskanym z aukcji fotografii. Wszystko to dzięki Przyjaciołom z „EURO Poznań 2012”. Wsparcie z ich strony, to dla dzieci naprawdę duża radość. Myślę, że dzięki temu poczuli się częścią wydarzenia – mówi Elżbieta Chełkowska, Dyrektor Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”, wcześniej Dom Dziecka nr 1 w Poznaniu (zmiana nazwy od września, www.domdziecka1-poznan.pl).

Kropka nad „i”
W czasie przygotowań do turnieju w Poznaniu, ważną rolę odgrywały projekty społeczne z udziałem znanych i cenionych osób związanych z Poznaniem. W efekcie 12 edycji akcji „Krewni EURO” zebrano 1 300 litrów krwi, 750 osób dołączyło do bazy dawców szpiku i wydano 3 700 kart ICE. „Rada Ambasadorów EURO w Poznaniu”, w której zasiadali m.in. Hanna Suchocka, Kasia Werner, Kasia Bujakiewicz, Mezo, Jan Kulczyk, czy Ojciec Jan Góra, zaangażowała się w serię akcji, które wsparły środowisko osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Podsumowując EURO 2012 w Poznaniu, wszyscy chcemy jeszcze raz pomóc dzieciom.

Dodaj komentarz