Widać efekty prac na trasie kolejowej Poznań – Warszawa


Między stacjami Swarzędz i Koło, na 130-km odcinku trwają roboty torowe. Między Swarzędzem a Kostrzynem Wielkopolskim zamontowano nową sieć trakcyjną. Na ukończeniu jest remont przepustów. Prowadzone są zaawansowane roboty ziemne i torowe na odcinku Kostrzyn Wielkopolski – Swarzędz. Na stacji Postolice pociągi odjeżdżają już z nowej krawędzi peronu. Na stacji zamontowano ponad połowę, 13 z 24 rozjazdów.

Na odcinku pomiędzy Podstolicami a Koninem w maju zaplanowane jest zakończenie robót związanych z modernizacją toru nr 1 i nr 2. Trwa montaż sieci trakcyjnej pomiędzy Koninem a Cieninem. Zakończono już prace w jednym torze. W czerwcu, po zakończeniu robót torowych, rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej na odcinku Podstolice – Cienin.

W Kutnie przebudowywane są perony i układu torowy. Modernizowane jest przejście podziemne. Widać już zarys nowych peronów nr 3 i 4 oraz konstrukcje wiat na peronie nr 4. Trwają również prace przy nastawni LCS Kutno. Budynek jest już pod dachem i trwają prace wewnątrz obiektu.  Na szlaku Krzewie – Kłodawa został oddany do eksploatacji tor nr 1 i rozpoczęto prace  przy torze nr 2. Postępują prace związane z modernizacją układu torowego, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i obiektów inżynieryjnych. W marcu, na stacji Krzewie oddano do eksploatacji sieć trakcyjną nad torami nr 2 i 4.Na stacjach  Barłogi oraz Kłodawa i Krzewie kontynuowane są roboty przy budynkach nastawni. Postępują m.in. prace dekarskie.

Prace w Łowiczu. W miejscu zlikwidowanej kładki budowane jest przejście podziemne dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Widać już konstrukcje wiaduktu drogowego, który zastąpi  przejazd kolejowo – drogowy ciągu ul. 3 Maja, Trwają roboty torowe. Wykonawca rozpoczyna układanie nawierzchni na peronie nr 1. Rośnie także nowy budynek Lokalnego Centrum Sterowania.

Na 14-kilometrowym szlaku Jackowice – Żychlin. Kończy się układanie toru nr 1. Przebudowywane są przepusty. Na odcinku Bednary – Łowicz wykonawca kończy wzmacnianie podłoża pod nowe tory. Prowadzone są roboty przy sieci trakcyjnej.

Prawie 900 osób pracuje jednocześnie przy modernizacji linii kolejowej Poznań – Warszawa. Do robót wykorzystywane są: spychacze, koparki, samochody ciężarowe, ładowarki, maszyny do stabilizacji i wzmacniania gruntu pod tory. Układanie nowych torów jest możliwe dzięki nowoczesnym maszynom torowym: podbijarkom, zgarniarkom, oczyszczarkom tłucznia czy pociągowi SUM do potokowej wymiany nawierzchni.

Modernizacja torów, sieci trakcyjnej i obiektów między Warszawą a Poznaniem zwiększy możliwości przepustowe linii i pozwoli na przejazd większej liczby pociągów. Projekt zapewni sprawniejszy ruch regionalny i międzyregionalny. Przebudowa układów stacji, zapewni także sprawną obsługę dłuższych pociągów towarowych i lepsze warunki dla przewozów cargo.

Nowoczesne urządzenia, lokalne centra sterowania, nowe bezkolizyjne skrzyżowania i przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe zwiększą poziom bezpieczeństwa. Dla wszystkich pasażerów przebudowane stacje i przystanki będą wygodniejsze i przystępniejsze.

Projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań – pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz współfinansowany jest przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz