Wiadukt na ul. Kurlandzkiej: zmiana organizacji ruchu i postanowienie GDOŚ


W ostatnim czasie szczegółowo przeanalizowano możliwość zachowania drzew i krzewów na terenie działek miejskich przy zabudowie jednorodzinnej, czyli w miejscu zaprojektowanych ekranów akustycznych. Zgodnie z postulatami części mieszkańców, podjęto starania, aby ograniczyć liczbę drzew i krzewów przeznaczonych do wycinki. Wstępna ogólna analiza rozwiązań projektowych i uwarunkowań terenowych wykazała możliwość przesunięcia ekranów do jednego metra w stosunku do zaprojektowanej lokalizacji. Nie ma gwarancji, że taka odległość pozwoli zachować system korzeniowy drzew.

Jednak szczegółowe analizy, zarówno techniczne, jak i prawne, nie wykazują takiej możliwości bez uszczerbku na terminie oraz wartości inwestycji. Z punktu widzenia prawnego przesunięcie ekranu niosłoby za sobą zmianę prawomocnie wydanych decyzji. To  wstrzymałoby trwające obecnie prace budowlane i – co za tym idzie – wydłużyło czas przewidziany na realizację. Takie przesunięcie terminów byłoby z kolei podstawą roszczenia wykonawcy, który mógłby powoływać się na brak możliwości wykonania zadania zgodnie z harmonogramem przewidzianym w umowie.

Z punktu widzenia technicznego zmiana lokalizacji obecnie zaprojektowanego ekranu spowoduje konieczność przebudowy podziemnej infrastruktury, która nie była przewidziana w pierwotnych założeniach. Analizy wykazały również, że odsunięcie ekranu do jednego metra od drzewa nie likwiduje kolizji z jego koroną. Podczas silnych, porywistych wiatrów uginające się drzewa mogłyby uszkodzić ekran. Nie bez znaczenia jest również bezkolizyjny dostęp do urządzenia, które wymaga przeglądów oraz zabiegów utrzymaniowych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz