W tajemniczą podróż z Tomkiem Wilmowskim


Biblioteka Raczyńskich zaprasza na specjalne jesienne spotkania z przygodą i Tomkiem Wilmowskim bohaterem książek Alfreda Szklarskiego. „Klub Podróży i Przygody czyli Jesień z Tomkiem Wilmowskim” została zaprojektowana jako trzymiesięczna akcja edukacyjno-kulturalna dla młodzieży powyżej 10 roku życia. Jednym z gości będzie Marek Fiedler, publikujący również swoje materiały na łamach „Naszego Głosu Poznańskiego“.

Jest to bezpłatny cykl 70 spotkań, który odbywać się będzie w siedmiu placówkach Biblioteki Raczyńskich, od września do grudnia tego roku. Wybór takiego bohatera zajęć jest nieprzypadkowy, bowiem w tym roku przypada setna rocznica urodzin oraz dwudziestna rocznica śmierci Alfreda Szklarskiego, którego powieści sprawiały, że w epoce przed internetem i „globalną wioską”, pokolenia młodzieży mogły u boku Tomka Wilmowskiego udać się na koniec świata i przeżyć najwspanialsze przygody – choćby na kartach książek.

Spotkania i warsztaty wprowadzą młodych w świat: przygody, podróży, survivalu, muzyki etno, współczesnych uwarunkowań społeczno-kulturowych.
Wśród gości zaproszono: Marka Fiedlera, prowadzącego prelekcje „Świat mnie wabił” o podróżach swego ojca, Arkadego Fiedlera. O tym, jak miłość do podróży przekazywana jest w genach opowiada na spotkaniach autorskich; Krzysztofa Petka, człowieka orkiestrę. To nie tylko pisarz ale i podróżnik, reporter, krzewiciel idei survivalu w Polsce; Łukasza Wierzbickiego, pisarza, podrożnika m.in. po Afryce, Mongolii, Chinach; profesora Waldemara Kuligowskiego, wykładowcę w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poeta, współzałożyciel zespołu punkowego, redaktor naczelny studenckiego pisma Magazyn (etno)logiczny; doktora Adama Piotra Nawrota – geografa rejonów polarnych, doktora nauk o Ziemi, pracownik Zakładu Geoekologii w Instytucie Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dwukrotnie brał udział w wyprawie badawczej na Spitsbergen; Lilianę Keslinka-Nawrot – doktorantkę w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego,ornitologa, uczestniczkę zimowania na Spitsbergenie 2011/12; Tadeusza Badowskiego – artystę grafika, konserwatora zabytków, podróżnika, globtrotera i zapalonego miłośnika dwóch kółek; Szymona Góralczyka, absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego, miłośnika podróży i mitologii i Anię Brodę z Węgajt, która wykonuje pieśni i melodie pogranicza; rzewszowszczyzna nieznana brzmi w jej twórczości.

Dodaj komentarz