W szpitalu im. Degi powstanie centrum rehabilitacji dzieci


Nowa budowla będzie rozbudową działającego od 2019 r. miejsca. Nowoczesny budynek o powierzchni ok. 900 m 2, będzie połączony z istniejącym Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Wszystkie jego pomieszczenia będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

– Profesor Wiktor Dega, który tu tworzył swoją koncepcję ortopedii i rehabilitacji, ukuł hasło, będące jej podstawą – mówił prof. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej. – Składało się ono z czterech słów: wczesność, ciągłość, kompleksowość i dostępność. Chciałbym do tego dodać jeszcze jedno słowo: trwałość. Dzięki wszystkim tym, którzy nam pomogli, zapewniamy trwałość procesu leczenia dzieci.

Na parterze zaplanowano Laboratorium Chodu, rejestrację, poczekalnię i szatnię dla pacjentów. Na pierwszym piętrze powstać ma sala rehabilitacyjna wyposażona w monitoring. Kamery pozwolą rodzicom i opiekunom obserwować małych pacjentów. Na drugim piętrze znajdzie się klub dla rodziców – pomieszczenie z podglądem na salę rehabilitacyjną. Będą tam również gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazynki.

W rozbudowanym Centrum realizowany będzie program, mający na celu rozszerzenie dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji. Skierowany będzie do dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zespołami porażennymi.

– Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo dotkliwe schorzenie – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa. – Dlatego bardzo ucieszyła mnie inicjatywa szpitala, jaką jest przygotowanie programu zdrowotnego zasilanego z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. Oczywiste dla nas było, że chcemy go wspierać.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz