W Poznaniu powstanie Dziki SOR


– Osłabione, ranne lub chore zwierzęta wymagające rehabilitacji, zwłaszcza ptaki, będą więc wracały do sił poza granicami dużego miasta, w warunkach przystosowanych pod kątem gatunkowym – tłumaczy Monika Nowotna.

Większość drobnych ssaków będzie natomiast dochodzić do siebie na miejscu, w Poznaniu. Na jeże czekają dwuskrzydłowe pojemniki, z przestrzenią do snu i aktywności. W okresie rehabilitacji te zwierzęta będą korzystać, wspólnie z wiewiórkami, z wolier zewnętrznych, zbliżonych do naturalnego dla nich środowiska życia.

Współpraca Miasta z Ośrodkiem pozwoliła na rozszerzenie zakresu gatunkowego udzielanej pomocy dzikim zwierzętom. W ramach nowej umowy pomoc będą mogły otrzymać nie tylko jeże, wiewiórki i zające, ale też inne drobne ssaki, jak ryjówki, kuny, łasice, bobry, wydry, borsuki czy gronostaje. Ośrodek jest w stanie udzielić pomocy również rodzimym gatunkom płazów i gadów.

Na terenie Poznania interwencje w sprawie zwierząt wymagających pomocy człowieka realizują strażnicy miejscy z Referatu Ekopatrol.

– Funkcjonariusze są odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni. W ubiegłym roku przekazali do ośrodka leczenia i rehabilitacji 1075 zwierząt, w zdecydowanej większości ptaków – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik SMMP.

Pomoc weterynaryjną dla zwierząt dzikich uruchomiono w Poznaniu już w 2006 roku. Pierwsza tego rodzaju placówka powstała w ramach struktur Miasta przy Nowym Zoo jako „Ptasi Azyl”. Z biegiem lat sukcesywnie rozwijano to zadanie, również zwiększając jego zakres, formułę i finansowanie.

Od 2017 roku w ramach umowy z Miastem pomocy rannym lub chorym ptakom z terenu Poznania udzielali już specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Szydłowskiej. Na początku 2020 roku rozszerzono zakres działalności o pomoc dla małych, wolnożyjących ssaków: jeży, zajęcy czy wiewiórek. Współpraca ta zgodnie z umową Miasta z Uniwersytetem trwała do końca 2023 r.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz