W Poznaniu może powstać nowy park – taki jak w Nowym Jorku


Pierwszy w stolicy Wielkopolski park linearny może powstać na terenie po dawnych torach „kolei berlińskiej” na Górczynie. Taka koncepcja znalazła się w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „W rejonie ul. Dmowskiego i Góreckiej w Poznaniu”. Dzisiaj odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie.

Park w rejonie ul. Dmowskiego i Góreckiej w Poznaniu

Projektem miejscowego planu objęty został obszar o powierzchni około 83 ha. Teren ten od wschodu i południa ograniczony jest torami kolejowymi, od zachodu ul. Głogowską, a od północy ul. Krauthofera.

Jednym z najważniejszych celów planu jest określenie zagospodarowania terenów po nieużywanych już torach kolejowych. Według projektu planu może tam powstać nowy miejski park. Ma to być tzw. park linearny. Tego typu założenia tworzy się na terenach, które pełniły niegdyś funkcje komunikacyjne (np. High Line, czyli dawna estakada kolejowa w Nowym Jorku). W Poznaniu zajmie on obszar po dawnych torach „kolei berlińskiej”. Wzdłuż nich zaplanowana jest droga pieszo-rowerowa. Projekt – w starych kolejowych budynkach – dopuszcza także funkcje kultury, gastronomii i sportu. Może tam powstać również infrastruktura sportowo-rekreacyjna (np. boiska, siłownie na świeżym powietrzu, czy place zabaw). Nowy park ma mieć powierzchnię ok. 11 ha. Wykup terenu pod park na Górczynie i jego urządzenie to koszt z budżetu Miasta szacowany na około 21 mln zł. Obok lokalizacji przyszłego parku plan wskazuje także strefy zieleni, które chronią cenne obszary przed zabudową i ograniczają ich zagospodarowanie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz