W Polsce ponad 15,1 mln osób w pełni zaszczepionych


Zdaniem Andrusiewicza w Polsce pozostaje 10-15 proc. osób, które czeka i zwleka ze szczepieniem. Zaznaczył, że do szczepień mają przekonywać lekarze POZ i pediatrzy.

„Rozmawiałem z lekarzami pediatrami i oni mówią, że są najlepszym źródłem dotarcia. Bo ktoś, kto przychodzi w dzieckiem do lekarza bezgranicznie ufa temu lekarzowi. W przypadku naszego zdrowia, możemy dyskutować z lekarzami, ale w przypadku zdrowia naszego dziecka wierzymy lekarzowi. Myślę, że rola pediatrów jest istotna” – powiedział rzecznik MZ.

Andrusiewicz przekazał, że w Loterii Narodowego Programu Szczepień zarejestrowało się dotychczas ponad 2 mln osób w pełni zaszczepionych.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, która w poniedziałek ukazała się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym, od wtorku kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19 będą mogli studenci piątego roku kierunku lekarsko-dentystycznego, jak również absolwenci studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo

Wskazano, że będą mogli to robić do 6 miesięcy od dnia ukończenia studiów. „Okres sześciu miesięcy wynika z faktu uwzględnienia czasu potrzebnego na uzyskanie uprawień zawodowych i nadania prawa wykonywania zawodu” – wyjaśniono w uzasadnieniu do zmiany regulacji.

Wszystkie uprawnione tą zmianą osoby będą mogły to robić – jak napisano w ocenie skutków regulacji – „pod nadzorem lekarza albo osoby wykonującej zawód lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, felczera, ratownika medycznego lub higienistki szkolnej, po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego posiadanie umiejętności kwalifikowania do szczepień wydanego przez uczelnię prowadzącą to kształcenie”.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. (PAP)

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz