Prawidłowa higiena jamy ustnej może o 40% zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Jest też skutecznym sposobem walki z paradontozą we wczesnym, odwracalnym etapie tej choroby. Okazuje się, że do bitwy z chorobami jamy ustnej nie możemy przystąpić wyposażeni wyłącznie w szczotkę, pastę i kubek z ciepłą wodą. Potrzebna nam dodatkowa oręż.
Pasta i szczoteczka nadal stanowią podstawę skutecznej walki: z próchnicą, paradontozą itp. Jednak przyniesie ona pożądane rezultaty tylko wówczas, gdy oprócz odpowiedniej pasty i szczoteczki, zastosujemy skuteczną technikę mycia zębów. „Wielu pacjentów wciąż nie wie, na czym polega prawidłowe mycie zębów” – opowiada stomatolog Agnieszka Szygenda, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii Orident, partnera medycznego akcji Paradontoza Stop. „Technika mycia zębów i dobór pasty uzależnione są od różnych czynników i powinny być dobrane indywidualnie do pacjenta – stanu zdrowia jamy ustnej, wieku itp. Istotny jest ponadto dobór szczoteczki. Najskuteczniejsze są szczoteczki o włosiu miękkim lub średniej twardości, prostym, ze zwężającą się główką. Taka szczoteczka umożliwia prawidłowe mycie zębów metodą wymiatania. Niestety większość osób myje zęby szorując poziomo jedynie zewnętrzne powierzchnie. To mało skuteczna metoda, w dodatku drażniąca dziąsła i niszcząca szkliwo”– dodaje.
Broń chemiczna w łazience
Właścicielka Orident podkreśla, że w przypadku problemów z paradontozą lub kwitnącą próchnicą w warunkach domowych, przy użyciu samej szczoteczki i pasty do zębów, nie jesteśmy w stanie prawidłowo oczyścić zębów i jamy ustnej z bakterii. Dlatego powinniśmy wspomagać się płynami do płukania jamy ustnej. Okazuje się jednak, że odpowiednią skuteczność mają tylko płyny specjalistyczne, dostępne w aptekach. „Przede wszystkim nie powinniśmy kupować płynów zawierających alkohol. Przyczynia się on do wysuszania śluzówki w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi bakterii. Oczywiście płukanki do ust, które zawierają alkohol, nie mogą być używane przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Są jednak preparaty, które chronią dzieci nie tylko przed próchnicą, ale także przed aftami. Wiele mam doskonale wie, jak nawracające afty mogą utrudnić życie ich pociechom. Ale afty to także częsty problem osób dorosłych” – wyjaśnia Agnieszka Szygenda.
W przypadku dorosłych pacjentów istotne jest kompleksowe działanie płynu do płukania ust. Nowoczesne płukanki mają nie tylko właściwości przeciwpróchnicowe i przeciwbakteryjne – działają także przeciwgrzybiczo.
Dodatkowe uzbrojenie
Zanim jednak użyjemy płynu, powinniśmy wykorzystać dodatkową oręż w walce o zdrowie zębów: nici dentystyczne, wykałaczki stomatologiczne, szczoteczki międzyzębowe lub irygatory. Pozwalają one dokładnie oczyścić miejsca, do których nie dociera szczoteczka, a tym samym przygotowują pole działania dla płynów do płukania jamy ustnej. „Dobór dodatkowych akcesoriów, może poza nićmi dentystycznymi, których używanie powinno być rutynowe, uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pacjenta. Przy prawidłowej technice mycia zębów najczęściej wystarczy dobra pasta, odpowiednia szczoteczka, nici dentystyczne i obowiązkowo skuteczny płyn do płukania jamy ustnej.
Bezpłatne konsultacje stomatologiczne przeprowadzane są przez specjalistów Centrum Stomatologii Orident. Na wizytę można umówić się w rejestracji Orident, telefonicznie pod numerami telefonu: 61 870 52 69 lub 608 012 212, a także on-line na stronie internetowej www.orident.pl.
Wszyscy poznaniacy i mieszkańcy Wielkopolski, którzy chcieliby sprawdzić, czy są zagrożeni paradontozą, mogą wziąć udział w programie Paradontoza Stop, który ruszy 1 czerwca.