„Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy ponad 3,851 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie” – przekazał.
Inspektor wskazał, że policjanci sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli ponad 189 tys. osób, ponad 36240 zostało ukaranych mandatem karnym, a w ponad 11 tys. przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. „W przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego – w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 proc. zapadają wyroki uniewinniające” – tłumaczył.
„Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2450 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu” – poinformował.
„Przykładowo tylko przez weekend na terenie jednego powiatu aleksandrowskiego, gdzie jest wyznaczona czerwona strefa policjanci skontrolowali blisko 250 miejsc i obiektów publicznych, ujawnili ponad 230 wykroczeń dot. niestosowania się do obostrzeń Covid-19 i wobec blisko 170 sprawców wykroczeń zastosowano postępowania mandatowe oraz skierowano wnioski do sądu. W jednym przypadku skierowano również wystąpienie do sanepidu dot. restauracji w Ciechocinku” – podkreślił.