VII Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”


W tym roku, podobnie jak w dwóch, poprzednich „pandemicznych” latach Festiwal zaplanowany został w formule hybrydowej; wiele wydarzeń przeprowadzono on line, natomiast inauguracja i finał odbyły się stacjonarnie. 30 września wręczono nagrody w poznańskim Kinie „Rialto”- laureaci otrzymali regulaminowe Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze oraz Nagrodę Publiczności,  natomiast wieloletni partner Festiwalu – krakowska Fundacja Aeris Futuro rozstrzygnęła filmowy konkurs pn. “Żar leje się z nieba”
w ramach projektu „Hydrozagadka – jak wygrać́ z suszą?”. Gościem specjalnym tego wydarzenia był znakomity aktor, Robert Więckiewicz.  Spotkanie z nim było doskonałą okazją do przypomnienia jego nagradzanych ról w filmach Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy w kontekście 16. Celu Zrównoważonego Rozwoju. Cel ten, w skrócie „pokój, sprawiedliwość i silne instytucje” stał się niestety bardzo aktualny.
Nagrodzone filmy trzech sektorów

Daje dużą nadzieję fakt, że tak wiele instytucji publicznych aktywnie działa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Gminy i miasta wspierają inicjatywy proekologiczne, dbają o odpowiednią retencję czy też pomagają rozwijać się społecznościom lokalnym. W tym roku przesłano 17 filmowych zgłoszeń, a do konkursu zakwalifikowano 11 filmów. W opinii jurorów najlepsze okazały się filmy mówiące o smogu (Grodzisk Wlkp), promujące miasta w sposób odpowiedzialny (Krotoszyn) czy też zwracające uwagę na różnorodność (Politechnika) oraz edukujące w zakresie konieczności tworzenia partnerstw w projektach dla lepszego jutra (Nadleśnictwo Oborniki). Publiczność doceniła film z Czerwonaka (ten sam film zresztą otrzymał też wyróżnienie od Jury). Partner Festiwalu, firma doradcza EI SPOCO doceniła wysiłek pracowników z Kórnika, natomiast organizator przyznał nagrodę specjalną za ideę miasta „kompaktowego” realizowaną w Pleszewie.

W kategorii „Przedsiębiorstwa” odnotowano 40 zgłoszeń, a do konkursu zakwalifikowano 25 filmów. W tym roku Jury nie miało wątpliwości, do kogo winna trafić Złota Tarcza. Tę najwyższą nagrodę otrzymał BNP Paribas za dwa filmy: jeden zwraca uwagę na nasze uprzedzenia rasowe, drugi zaś wskazuje jak wiele znaczy język i jak może być dyskryminujący. W tej edycji Festiwalu zdarzyła się nieprawdopodobna sytuacja – aż 3 firmy otrzymały tę samą, kwalifikującą do Srebrnej Tarczy, ilość punków. Nagrody ex aequo otrzymały: Ringier Axel Springer Polska, Stena Recycling, Gdańsk Transport Company. Brązowej Tarczy nie przyznano. Organizacje pozarządowe zgłosiły 22 obrazy filmowe, a pokazano 16 filmów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz