VI Gwiazdkowy Turniej Szachowy w Zakrzewie za nami

Już po raz szósty w pod poznańskim Zakrzewie odbył się Gwiazdkowy Turniej Szachowy, który w tym roku zgromadził ponad 140 miłośników szachów z różnych stron regionu. Patronem medialnym wydarzenia jest portal i dwutygodnik „Nasz Głos Poznański”.

Turniej tradycyjnie odbywał się przez cały przedświąteczny weekend, a uczestników powitał zastępca wójta Paweł Przepióra, który cieszył się, że do Zakrzewa w gminie Dopiewo zjechało tylu szachistów. W uroczystym otwarciu wzięli również udział gminny radny Wojciech Dorna, który jest naczelnikiem OSP Zakrzewo i prezes KS Korona Zakrzewo Przemysław Paczkowski.

Turnieje juniorskie był podzielony na trzy grupy. W pierwszej zobaczyliśmy 11 zawodników od rankingu 1600 PzSzach, a w następnej 14 zawodników od rankingu 1250 do 1400 PzSzach. Natomiast w ostatnie grupie rywalizowało aż 59 zawodników do rankingu 1200 PzSzach. Po kilku godzinach zmagań poznaliśmy zwycięzców każdej z grup. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę rzeczową, a najlepsi nagrody specjalne i puchary.

Klasyfikacja VI Gwiazdkowego Turnieju Szachowego – grupa A:
(15 grudnia 2018 roku, Zakrzewo)
1. Kamil Chaczyński (KS Korona Zakrzewo)
2. Hubert Niemier (KS Korona Zakrzewo)
3. Mateusz Różański (Wielkopolski Klub Szachowy)

Klasyfikacja VI Gwiazdkowego Turnieju Szachowego – grupa B:
1. Jacek Gólski (Lech WSUS Poznań)
2. Paulina Woźniak (KS Korona Zakrzewo)
3. Igor Szczęsny (KS Korona Zakrzewo)

Klasyfikacja VI Gwiazdkowego Turnieju Szachowego – grupa C:
1. Karol Łukaszewicz (KS Korona Zakrzewo)
2. Tymoteusz Zawitaj (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik)
3. Jerzy Gólski (Lech WSUS Poznań)

Natomiast w niedzielę odbył się turniej seniorski na dystansie 9 rund tempem 10 minut plus 4 sekundy na ruch. Zawody były zgłoszone do FIDE i były równocześnie Mistrzostwami klubu KS Korona Zakrzewo. Nagroda główna powędrowała do Marka Zakrzewskiego z ASSz Lipno Stęszew, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce wywalczył Dawid Niekraś ze Stęszewa, który zdobył 7,5 punktów. Brąz wywalczył Rafał Lubczyński z klubu Chrobry Głogów.

Tuż za podium znaleźli się Krzysztof  Rozumek ze Stęszewa i Jarosław Hemmerling z Jarocińskiego Klubu Szachowego. Oboje zdobyli 6,5 punktów. Szóste nagrodzone miejsce zajął Mikołaj Nowak z UKS Smecz Konin, który był także najlepszym juniorek do 18 lat.

Najlepszą kobietą była Maja Andrzejewska z UMKS Na Pięterku Poznań, która rozbiła bank i zgarnęła aż trzy nagrody – kobieta, juniorka do 18 lat i nagrodę za najlepszego zawodnika z rankingiem do 1800. Nagrodę dla najlepszego seniora 60+ zdobył Włodzimierz Nowak, a najlepszym juniorem do lat 12 był Mateusz Różański z Wielkopolskiego Klubu Szachowego. Tytuł najlepszej juniorki powędrował w ręce Sary Gać-Mytych z KS Korony Zakrzewo. Natomiast tytuł mistrza klubu KS Korony Zakrzewo na rok 2018 przypadł Pawłowi Polarczykowi, a tytuł najlepszego juniora został przyznany Hubertowi Niemierowi.

Wiadomo już, że VII Gwiazdkowy Turniej Szachowy odbędzie się w terminie 14-15 grudnia 2019 roku. Turniej odbywa się dzięki wsparciu Urzędu Gminy Dopiewo. Patronem medialnym wydarzenia jest portal i dwutygodnik „Nasz Głos Poznański”.