Urzędnicy będą przestrzegali zasad prostego języka


Obok urzędu do inicjatywy przystąpiły m.in.: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Łącznie w Polsce deklarację prostego języka podpisało już 68 instytucji różnego typu.

Po raz pierwszy dokument ten został podpisany 3 października 2018 roku przez przedstawicieli ministerstw i innych instytucji ważnych dla prostego języka. W kolejnych latach do inicjatywy dołączały następne podmioty państwowe i samorządowe.

Prosty język jest ważny

Obecnie na prosty język przechodzą liczne instytucje publiczne: ministerstwa, banki, firmy ubezpieczeniowe, a od kilku lat także urzędy. Ideę prostego języka popiera Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (wcześniej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju). To właśnie ta instytucja jako pierwsza w kraju – wspólnie z Pracownią Prostej Polszczyzny z Wrocławia – przygotowała reformę języka urzędowego w swoich strukturach i wydała pierwszy poradnik dla urzędników pt. „Jak pisać o Funduszach Europejskich”?

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz