Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


Radni wyróżnili tytułem także Akademię Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego. Jej historia sięga roku 1920, w którym utworzona została Państwowa Akademia i Szkoła Muzyczna w Poznaniu. Następnie placówka została przemianowana została na Państwowe Konserwatorium Muzyczne, by w latach trzydziestych przeżyć rozkwit. Po zakończeniu II wojny światowej uczelnia wznowiła swą działalność w obecnej siedzibie przy ul. Św. Marcin, od roku 1947 funkcjonując jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna. W 1972 roku z inicjatywy Stefana Stuligrosza uruchomiono jedyną wówczas w Polsce Katedrę Chóralistyki. Od 1981 roku uczelnia jest znana jako Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Nagrody Miasta Poznania: artystyczna, naukowa i sportowa

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymała Malina Prześluga-Delimata.

– Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język oraz traktowanie młodego odbiorcy jak poważnego partnera do rozmowy o współczesnym świecie – uzasadniał wybór prof. Waldemar Kuligowski, przewodniczący Kapituły.

Malina Prześluga-Delimata jest kierowniczką literacką i dramaturżką Teatru Animacji w Poznaniu. W jej dorobku znajduje się kilkanaście książek dla dzieci oraz kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych. Jej sztuki ponad 70 razy adaptowano w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce oraz zagranicą. Jest laureatką licznych konkursów i zdobywczynią wielu nagród, jej dramaty przetłumaczono na francuski, angielski, niemiecki, bułgarski, ukraiński, rumuński, białoruski, rosyjski i węgierski. Jako autorka tekstów piosenek stoi zarówno za płytami ilustrującymi dźwiękowo spektakle Teatru Animacji, jak i za utworami formacji Chór Czarownic.

Tegorocznym Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został dr hab. inż. Łukasz Piątkowski z Politechniki Poznańskiej. Kapituła doceniła jego wybitny dorobek naukowy i osiągnięcia na światowym poziomie w dziedzinie fizyki, w szczególności badania właściwości strukturalnych i dynamicznych cząsteczek w nanoskali. Znajdują one odzwierciedlenia w pracach badawczych kandydata, opublikowanych m.in. w Science, Nature Communication czy Journal of Physical Chemistry Letters oraz międzynarodowych grantach badawczych Maria Curie, EMBO i FIRST TEA.

– Dziękuję za to wyróżnienie, za docenienie moich badań – mówił laureat. – Mimo że obieram je jednoosobowo, to swoich prac badawczych nie wykonuję sam. Dlatego ta nagroda jest współdzielona przez wszystkich moich byłych i obecnych współpracowników, którym bardzo dziękuję.

Nagroda Sportowa Miasta Poznania trafiła do Tomasza Kaczora i Dariusza Bresińskiego.

Tomasz Kaczor to kajakarz związany z klubem Warta Poznań. Z powodzeniem startował w kategoriach młodzieżowych, zdobywając 9 medali. W 2010 roku dwukrotnie stawał na podium podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Na uniwersjadzie w Kazaniu (2013) zdobył dwa brązowe medale w dwójkach kanadyjek, wywalczył też dwa brązowe krążki mistrzostw Europy na dystansie 500 m. Na swoim koncie ma również dwa medale w jedynce na mistrzostwach Starego Kontynentu – srebro oraz brąz. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 2012 roku w Londynie, razem z Marcinem Grzybowskim, zajął dziewiąte miejsce na 1000 m, natomiast w 2016 roku w Rio de Janeiro znalazł się na ósmym miejscu w konkurencji jedynek kanadyjek na 1000 m. W 2019 roku zwyciężył w jedynce na Igrzyskach Europejskich w Mińsku oraz zdobył tytuł indywidualnego wicemistrza świata w Segedynie.

Dariusz Bresiński do 1987 roku był reprezentantem kadry narodowej. Od 1998 roku jako trener kontynuuje przygodę ze sportem w KS Warta Poznań. Pod jego okiem zawodnicy „Zielonych” każdego roku zdobywają medale mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej, a także na arenach międzynarodowych. Od 2007 roku współpracuje z Kadrą Narodową Polskiego Związku Kajakowego. W latach 2010-2012 był trenerem Anety Koniecznej, z którą wywalczył m.in. srebrny medal mistrzostw świata oraz czwarte miejsce na igrzyskach w Londynie. Był trenerem reprezentacji Polski w kajakarstwie podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro odpowiedzialnym bezpośrednio za przygotowanie sportowe Tomasza Kaczora, którego prowadzi od kategorii młodzika poprzez całą karierę sportową. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez Polski Komitet Olimpijski. AW

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz