Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania odebrał prof. Tomasz Jasiński – historyk-mediewista, badacz średniowiecznych dziejów Europy Środkowej. Od 1974 związany jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, a od dwunastu lat kieruje Biblioteką Kórnicką PAN w Kórniku. Dzięki jego staraniom liczne remonty i inwestycje przywróciły Zamkowi Kórnickiemu i jego filii w Poznaniu – Pałacowi Działyńskich – pierwotny blask. Za badania naukowe prof. Tomasz Jasiński otrzymał najwyższe nagrody naukowe i odznaczenia państwowe.

Tym samym tytułem wyróżniono również Macieja Musiała, byłego wojewodę poznańskiego oraz wielkopolskiego. Maciej Musiał urodził się w Poznaniu, jako wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarności w stolicy Wielkopolski kierował jego zwycięską kampanią wyborczą w wyborach do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku. W 1997 r. premier Jerzy Buzek powołał go na stanowisko Wojewody Poznańskiego (od 1999 Wielkopolskiego). Był liderem w tworzeniu nowych struktur samorządu terytorialnego na szczeblu województwa jak i nowo tworzonych powiatów, działał na rzecz integracji samorządów aglomeracji poznańskiej, był inicjatorem budowy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Obecnie jest członkiem Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2019).

Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania przyjął również Andrzej Porawski – długoletni działacz samorządowy, były radny Miasta Poznania trzech kadencji i długoletni dyrektor Biura Związku Miast Polskich. W latach 1980-1990 aktywnie uczestniczył w działalności NSZZ „Solidarność”. Ponownie wybrany do Rady Miasta w II kadencji, pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. W III kadencji (1998-2002) był radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a w IV kadencji (2002-06) – ponownie radnym miasta Poznania. Wiosną 1990 roku, podczas przygotowań do wyborów samorządowych, z inspiracji Janusza Krzyżaniaka podjął przygotowania do odtworzenia Związku Miast Polskich. Jako dyrektor jego biura zyskał zaufanie polskiego środowiska samorządowego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2009) i Krzyżem Oficerskim (2014) Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz