Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


Honorowym Obywatelem Miasta Poznania w 2019 roku został Andrzej Wituski – były prezydent Poznania. Rządził miastem w trudnych czasach przemian ustrojowych, w latach 1982 – 1990. Do najważniejszych przedsięwzięć Andrzeja Wituskiego należy powołanie do życia Polskiego Teatru Tańca i orkiestry Amadeus. Zabiegał też o odnowienie i uporządkowanie Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Najważniejsze decyzje, z czasów jego prezydentury, o charakterze gospodarczym i infrastrukturalnym, to przede wszystkim budowa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz kompleksu jeziora Maltańskiego.

Tytuły i statuetki Zasłużonych dla Miasta Poznania 2019 otrzymały cztery osoby oraz jedna instytucja: Izabella Gustowska, Juliusz Kubel, Marek Rezler, Leonard Szymański i Aeroklub Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej.

Izabella Gustowska – poznanianka, członkini grupy „Od Nowa” i prowadząca Galerię ON. Jej twórczość prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Artystka pokazywała swoje prace także w ramach wystaw zbiorowych Jej działalność, zarówno w sferze twórczości własnej jak i w pedagogicznej, kreuje od lat wizerunek Poznania, jako miasta przyjaznego sztuce i młodym artystom.

Juliusz Kubel – znawca i popularyzator poznańskiej gwary, radiowiec. Autor wielu słuchowisk i opowiadań. To między innymi dzięki niemu słuchacze poznańskiego radia mogli słuchać audycji i opowiadań Starego Marycha. W ostatnich latach Juliusz Kubel sięgnął po gwarę poznańską w niezwykle nowatorski sposób. Napisał gwarą dla Teatru Muzycznego w Poznaniu libretto operetkowe „Wesele Figlary” i przełożył na język gwarowy „Małego Księcia” oraz „Kubusia Puchatka”.

Marek Rezler – historyk wojskowości oraz dziejów Poznania i Wielkopolski XIX i XX wieku. Napisał ponad 20 książek i 200 artykułów, w tym znaczące dla upowszechniania tradycji pracy organicznej biografie Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego. Zajmuje się popularyzacją dziejów Poznania. Prowadzi na ten temat prelekcje i wykłady publiczne, w tym od ponad dwudziestu lat lat comiesięczne spotkania na temat dziejów Poznania organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania w salach Urzędu Miasta.

Leonard Szymański był m.in. współorganizatorem wolnych związków zawodowych w Regionie Wielkopolska i wiceprzewodniczącym Zakładowego Komitetu Założycielskiego w „Wiepofamie”. Wraz z dr. Bogdanem Szelągowiczem opracował konstrukcję aparatu płucoserce, które wykonane zostało w „Wiepofamie” i przekazane Klinice Chirurgii. Dziecięcej w Poznaniu. Korzystając z tego urządzenia pomyślnie przeprowadzono około pół tysiąca operacji. W wyborach 4 czerwca 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm z listy Komitetu Obywatelskiego. W 2012 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odznaczenia Polski.

Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej jest pierwszym polskim aeroklubem i historycznym spadkobiercą organizacji lotniczych działających w Poznaniu od 1919 roku: Aeroklubu Polskiego, Związku Lotników Polskich, Wielkopolskiego Klubu Lotników, Poznańskiego Aeroklubu Akademickiego oraz reaktywowanego po wojnie, w roku 1945, Aeroklubu Poznańskiego.

Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został Michał Michałowski, doktor habilitowany, astronom w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicz w Poznaniu. Badania Michała Michałowskiego koncentrują się na tzw. materii międzygwiazdowej w odległych galaktykach, czyli na gazie i pyle znajdującym się pomiędzy gwiazdami. Jest to ważny składnik galaktyk, ponieważ stanowi paliwo do formowania nowych gwiazd.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymał Paweł Grobelny – doktor, wykładowca, projektant, kurator wystaw, specjalista w zakresie projektowania przestrzeni publicznej. Jego realizacje znajdują się w przestrzeniach publicznych takich miast, jak Bruksela, Budapeszt, Paryż, Strasburg, Szanghaj, ale także w Poznaniu (m.in. ławka w parku Stare Koryto Warty na Chwaliszewie).

Nagrodą Sportową Miasta Poznania został uhonorowany Józef Ślusarek, trener klasy mistrzowskiej w gimnastyce. Był współzałożycielem, a do 2002 roku jest dyrektorem Klubu Sportowego AZS-AWF Poznań. Wychowawca i trener wielu sportowców, którzy zdobywali medale na arenie polskiej i międzynarodowej. RB

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz