Uroczysta Sesja w Dniu Imienin (ZDJĘCIA)


Tradycyjnie w samo południe w Sieni Wielkiej poznańskiego Ratusza odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznania z okazji święta patronów miasta: świętych Piotra i Pawła. Nadane zostało honorowe obywatelstwo, tytuły Zasłużonego dla miasta Poznania oraz nagroda artystyczna, naukowa  i sportowa.


Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania 29 czerwca to okazja do okolicznościowych wystąpień. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta otwierając sesję powiedział: – Już przed rokiem 1989 dla wielu osób było oczywiste, że jednym z fundamentów przemian demokratycznych jest zbudowanie silnego samorządu lokalnego. Wiele osób się do tego przygotowywało, w wielu środowiskach trwały prace. Już wtedy silna była potrzeba decentralizacji i wdrażania zasady pomocniczości państwa. Ta zasada, będąca jedną z podstawowych zasad ustrojowych UE, to również jeden z kluczowych elementów programowych współczesnej katolickiej nauki społecznej, dotyczącej sfery państwowej – mówił Grzegorz Ganowicz. Dalej w swoim wystąpieniu zauważył, że polskie miasta w ciągu ostatni lat zmieniły się, a zmiany te widać gołym okiem. – Dlatego boli mnie, gdy słyszę dziś gołosłowne zrzuty, że samorząd jest miejscem, w którym marnotrawione są środki, dzieje się zło i wymaga on zwiększonej kontroli urzędniczej. Temu przeczą fakty w sposób oczywisty.  Myśląc o 27 latach odrodzonego samorządu, o dokonaniach polskich samorządów, nie mogę dzisiaj milczeć i nie wyrazić niepokoju, podzielanego przez wielu samorządowców. Niepokoju wobec publicznych deklaracji i działań zmierzających do zaprzeczenia zasady pomocniczości państwa i odwrócenia biegu decentralizacji. – powiedział przewodniczący Rady Miasta.

Następnie głos zabrał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: – Dzisiejsza uroczystość jest okazją do symbolicznego podsumowania. Po pierwsze: podsumowania naszych wspólnych działań na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Po drugie: bardzo serdecznego podziękowania za współpracę, otwartość – ale także – konstruktywną krytykę – mówił prezydent. -Współdziałając z Państwem staram się realizować marzenia i oczekiwania Poznaniaków, aby nasze miasto stało się – po prostu – lepszym miejscem do życia – mówił. Na koniec zaapelował: Wyzbądźmy się tych negatywnych emocji z szacunku do Poznaniaków
i z szacunku do siebie nawzajem. Przed nami jeszcze wiele wyzwań i problemów, którym nie sprosta ani pojedyncza osoba ani klub – zakończył Jacek Jaśkowiak.

W tym roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymała archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz. Laureatka z Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza to postać znana z wybitnych osiągnięć naukowych z zakresu historii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia tam rezydencji pierwszych Piastów.

Po otrzymaniu wyróżnienia z rąk Grzegorza Ganowicza i Jacka Jaśkowiaka powiedziała: – To dla mnie wielka chwila, wielki honor i wielkie wyróżnienie. Nie stałabym tutaj dziś, gdyby nie wsparcie i wysiłek wielu osób, a w szczególności władz miast, które wsparły finansowo badania na Ostrowie Tumskim. Dziękuję też władzom kościelnym, które zgodziły się na nasze badania. Wydaje mi się, że podziękować trzeba też Pierwszym Piastom. Mieszko I bardzo sobie Poznań upodobał i chciał, aby z nim związały się początki jego dynastii – mówiła honorowa obywatelka.

Następnie wręczono tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Jako pierwszy otrzymał go twórca teatru i szkoły „Łejery” Jerzy Hamerski, następnie kardiolog prof. Marek Jemielity, historyk sztuki prof. Jan Skuratowicz, oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej, w imieniu której tytuł odebrał jej dyrektor ks. Waldemar Hanas. Tytuł został przyznany także grafikowi i plastykowi prof. Wojciechowi Müllerowi, jednak z powodów zdrowotnych nie mógł zjawić się na sesji, dlatego tytuł będzie wręczony przy innej okazji.

Na sesji przyznano też nagrody: w tegorocznej edycji Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał chemik prof. Robert Pietrzak, natomiast Nagroda Artystyczna trafiła do rąk fotografa Jacka Kulma. Z kolei Nagrodę Sportową dla najlepszego zawodnika przyznano zapaśniczce Monice Michalik, a dla najlepszego trenera Mateuszowi Gucmanowi, trenerowi zapasów.

Zdjęcia Hieronim Dymalski

źródło poznan.pl / Jan Gładysiak/ biuletyn.poznan.pl

Dodaj komentarz