Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


– To dla mnie ogromny zaszczyt – przyznał prof. Jesionowski. – Gratuluję wszystkim laureatom honorowych wyróżnień. Jestem dumny, że mogę tu z Państwem razem dzisiaj stać. Moja przygoda z Poznaniem rozpoczęła się niemal 35 lat temu, gdy zacząłem studia na Politechnice Poznańskiej. To wspaniała uczelnia, dzięki której mogę się dalej rozwijać, ósma w Polsce i jedna z najważniejszych, jeśli chodzi o uczelnie techniczne. Poznań może być z niej dumny.

Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała Julia Walczyk – Klimaszyk. Szermierkę zaczęła trenować w wieku 9 lat z powodu wielkiej fascynacji Gwiezdnymi Wojnami, obecnie jest zawodniczką KU AZS UAM Poznań, gdzie od wielu lat trenuje pod okiem świetnych trenerów i odnosi sukcesy. W sezonie 2022/2023 zajęła 9. miejsce w rankingu FIE (Międzynarodowej Federacji Szermierczej), co jest najwyższą lokatą zajętą przez polską florecistkę. Jest złotą medalistką Igrzysk Europejskich, wielokrotną medalistką Pucharu Świata i 4-krotną mistrzynią Polski. Jest też absolwentką Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej marzeniem jest zdobycie medalu na Igrzyskach Olimpijskich – wywalczyła kwalifikację do Paryża i jest już w szermierczej reprezentacji Polski. Wyróżnienie odebrali za nią rodzice.

– W imieniu mojej córki serdecznie dziękuję Kapitule za przyznaną nagrodę – mówił ojciec zawodniczki. – Julia nie mogła być dziś z nami, bo intensywnie przygotowuje się do igrzysk olimpijskich, w tej chwili przebywa na obozie kadry narodowej. Chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do kibicowania jej na igrzyskach.

W kategorii „trener” Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymał Paweł Kantorski, w jego imieniu odebrała ją jego córka.

– W imieniu taty serdecznie dziękuję za to ogromne wyróżnienie – mówiła. – Tata obecnie również jest na obozie kadry, razem z Julią. Życzę im wszystkiego dobrego i powodzenia na igrzyskach.

Paweł Kantorski karierę trenerską rozpoczął w 1994 roku w KS Warta Poznań i jednocześnie do 2005 roku pełnił rolę szkoleniowca kadry narodowej juniorów we florecie mężczyzn. W 2005 roku został trenerem KS AZS AWF Poznań (do 2009 roku) oraz trenerem kadry narodowej juniorów we florecie kobiet (do 2012 roku). Przez trzy lata (2009 – 2012) prowadził kadrę floretu kobiet i mężczyzn w Egipcie, a następnie został szkoleniowcem reprezentacji Polski we florecie (2013 – 2022). Pod jego wodzą najlepsze polskie zawodniczki ostatnich lat, jak Martyna Długosz, Julia Walczyk – Klimaszyk, Hanna Łyczbińska, Marika i Julia Chrzanowskie, osiągały największe sukcesy i zdobywały medale największych imprez sportowych. W tym roku prowadzone przez niego zawodniczki będą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w rywalizacji drużynowej i indywidualnej. AW

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz